Campionatul European de Volei Masculin din 2021

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sari la navigare Sari la căutare
Pix.gif Campionatul European de Volei Masculin din 2021 Volleyball pictogram.svg
Sport volei
Confederație CEV
Înființat(ă) în 1948
Echipe 24
Nr. de ediții a 32-a
Gazda CehiaCehia
EstoniaEstonia
FinlandaFinlanda
PoloniaPolonia
Data începerii 1 septembrie 2021
Data sfârșitului 19 septembrie 2021
Campion ItaliaItalia
Locul doi SloveniaSlovenia
Locul trei PoloniaPolonia
Jucătorul competiției Italia Simone Giannelli
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția actuală, vedeți :
Campionatul European de Volei Masculin din 2021
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Campionatul European de Volei Masculin din 2023
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Campionatul European de Volei Masculin din 2019

Campionatul European de Volei Masculin din 2021 a fost cea de-a treizeci și doua ediție a Campionatului European de Volei organizată de CEV. A fost găzduită de Cehia, Estonia, Finlanda și Polonia din 1 septembrie până pe 19 septembrie 2021.[1]

Calificări[modificare | modificare sursă]

Mijloace de calificare Calificare Mijloace de calificare Calificare
Țări gazdă PoloniaPolonia Calificare Grupa A Țările de JosȚările de Jos
CehiaCehia Grupa B BulgariaBulgaria
EstoniaEstonia Grupa C TurciaTurcia
FinlandaFinlanda Grupa D LetoniaLetonia
Campionatul European din 2019 SerbiaSerbia Grupa E SlovaciaSlovacia
SloveniaSlovenia Grupa F MuntenegruMuntenegru
FranțaFranța Grupa G PortugaliaPortugalia
RusiaRusia cele mai bine clasate pe locul 2 Macedonia de NordMacedonia de Nord
ItaliaItalia SpaniaSpania
UcrainaUcraina GreciaGrecia
GermaniaGermania CroațiaCroația
BelgiaBelgia BelarusBelarus

Compunerea grupelor[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți este combinată cu locul din clasament al federațiilor naționale și se realizează după cum urmează:

  • Cele 4 organizatoare au fost incluse în grupele preliminare. Polonia în Grupa A, Cehia în Grupa B, Finlanda în Grupa C și Estonia în Grupa D.
  • Prima și a doua cele mai bine clasate din ediția anterioară sunt incluse în grupe preliminare diferite.
  • Organizatoarele au putut selecta o echipă care să se alăture grupelor lor.
  • Conform clasamentului de la 1 ianuarie 2020, cele 16 echipe rămase sunt clasificate în ordine descrescătoare într-un număr de grupe egal cu numărul de grupe preliminare.
Urna 1 Urna 2 Urna 3 Urna 4
SerbiaSerbia
FranțaFranța
SloveniaSlovenia
Țările de JosȚările de Jos
GermaniaGermania
BulgariaBulgaria
TurciaTurcia
UcrainaUcraina
SpaniaSpania
SlovaciaSlovacia
GreciaGrecia
BelarusBelarus
PortugaliaPortugalia
MuntenegruMuntenegru
Macedonia de NordMacedonia de Nord
CroațiaCroația

Tragerea la sorți[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți a avut loc la 20 mai 2021 la Belgrad.

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
PoloniaPolonia CehiaCehia FinlandaFinlanda EstoniaEstonia
BelgiaBelgia ItaliaItalia RusiaRusia LetoniaLetonia
SerbiaSerbia SloveniaSlovenia Țările de JosȚările de Jos FranțaFranța
UcrainaUcraina BulgariaBulgaria TurciaTurcia GermaniaGermania
GreciaGrecia BelarusBelarus SpaniaSpania SlovaciaSlovacia
PortugaliaPortugalia MuntenegruMuntenegru Macedonia de NordMacedonia de Nord CroațiaCroația

Arene[modificare | modificare sursă]

Polonia Cracovia (Grupa A) Polonia Gdańsk (Optimi, Sferturi) Polonia Katowice (Semifinale, Finala)
Tauron Arena Ergo Arena Spodek
Capacitate: 15.030 Capacitate: 11.409 Capacitate: 11.500
Kraków Arena z lotu ptaa.JPG GdanskSopot ErgoArena 20110603.jpg Katowice-Spodek (4).jpg
Campionatul European de Volei Masculin din 2021 se află în Europa
Cracovia
Cracovia
Gdańsk
Gdańsk
Katowice
Katowice
Ostrava
Ostrava
Tampere
Tampere
Tallinn
Tallinn
Campionatul European de Volei Masculin din 2021 (Europa)
Cehia Ostrava (Grupa B, Optimi, Sferturi) Finlanda Tampere (Grupa C) Estonia Tallinn (Grupa D)
Ostravar Aréna Tampere Ice Stadium Saku Suurhall
Capacitate: 10.000 Capacitate: 7.300 Capacitate: 7.200
Ostrava, Ostravar Aréna (cropped).jpg Hakametsä I ulkoa.jpg Saku Suurhall.jpg

Reguli de clasare[modificare | modificare sursă]

  1. Numărul de meciuri câștigate
  2. Numărul de puncte
  3. Raport seturi
  4. Raport puncte
  5. Dacă egalitatea persistă conform raportului de puncte dintre două echipe, prioritatea va fi acordată echipei care a câștigat meciul direct. Dacă raportul de puncte este în continuare egal între trei sau mai multe echipe, se realizează un nou clasament între aceste echipe luându-se în considerare primele patru criterii pe baza meciurilor directe.

Pentru un meci câștigat cu 3-0 sau 3-1: se acordă 3 puncte pentru echipa câștigătoare și 0 puncte pentru echipa învinsă. Pentru un meci câștigat cu 3-2: se acordă 2 puncte pentru echipa câștigătoare și 1 punct pentru echipa învinsă.

Faza preliminară[modificare | modificare sursă]

Calificare pentru optimile de finală

Grupa A[modificare | modificare sursă]

L Echipa M V Î P SC SP Ratio 1 PP Ratio 2
1 PoloniaPolonia 5 5 0 14 15 4 3,750 453 381 1,189
2 SerbiaSerbia 5 4 1 12 14 7 2,000 491 432 1,137
3 UcrainaUcraina 5 3 2 7 9 11 0,818 446 446 1,000
4 PortugaliaPortugalia 5 2 3 6 10 12 0,583 459 502 0,014
5 BelgiaBelgia 5 1 4 4 7 12 0,583 408 435 0,938
6 GreciaGrecia 5 0 5 2 6 15 434 495 0,877

Legendă: M= meciuri jucate, V=victorii, Î=înfrângeri, P=puncte, SC=seturi câștigate, SP=seturi pierdute, PM=puncte marcate, PP=puncte încasate

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
02.09.2021 GreciaGrecia - UcrainaUcraina 2-3 25-22 24-26 25-22 19-25 6-15 99-110
02.09.2021 PoloniaPolonia - PortugaliaPortugalia 3-1 25-16 22-25 25-16 25-19 - 97-76
02.09.2021 BelgiaBelgia - SerbiaSerbia 1-3 13-25 18-25 25-21 20-25 - 76-96
03.09.2021 BelgiaBelgia - PortugaliaPortugalia 2-3 23-25 22-25 25-20 25-18 13-15 108-103
03.09.2021 UcrainaUcraina - SerbiaSerbia 0-3 25-27 24-26 21-25 - - 70-78
04.09.2021 BelgiaBelgia - GreciaGrecia 3-0 25-16 25-22 25-22 - - 75-60
04.09.2021 SerbiaSerbia - PoloniaPolonia 2-3 21-25 25-23 25-20 20-25 14-16 105-109
05.09.2021 PortugaliaPortugalia - UcrainaUcraina 2-3 18-25 23-25 25-21 26-24 11-15 103-110
05.09.2021 GreciaGrecia - PoloniaPolonia 1-3 15-25 22-25 25-20 24-26 - 86-96
06.09.2021 PortugaliaPortugalia - SerbiaSerbia 1-3 15-25 21-25 25-22 17-25 - 1-3
06.09.2021 PoloniaPolonia - BelgiaBelgia 3-0 25-18 26-24 25-16 - - 3-0
07.09.2021 SerbiaSerbia - GreciaGrecia 3-2 25-23 22-25 25-16 28-30 15-5 115-99
07.09.2021 UcrainaUcraina - BelgiaBelgia 3-1 25-27 25-23 25-18 25-23 - 100-91
08.09.2021 PoloniaPolonia - UcrainaUcraina 3-0 25-15 25-20 25-21 - - 75-56
08.09.2021 GreciaGrecia - PortugaliaPortugalia 1-3 22-25 26-24 20-25 22-25 - 90-99

Grupa B[modificare | modificare sursă]

L Echipa M V Î P SC SP Ratio 1 PP Ratio 2
1 ItaliaItalia 5 5 0 15 15 2 7,500 418 336 1,244
2 SloveniaSlovenia 5 3 2 9 10 6 1,667 379 329 1,152
3 BulgariaBulgaria 5 3 2 8 10 9 1,111 415 405 1,025
4 CehiaCehia 5 2 3 7 10 10 1,000 438 446 0,982
5 BelarusBelarus 5 2 3 6 7 10 0,892 348 390 0,892
6 MuntenegruMuntenegru 5 0 5 0 0 15 0,000 291 383 0,760

Legendă: M= meciuri jucate, V=victorii, Î=înfrângeri, P=puncte, SC=seturi câștigate, SP=seturi pierdute, PM=puncte marcate, PP=puncte încasate

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
03.09.2021 ItaliaItalia - BelarusBelarus 3-0 25-18 25-12 25-15 - - 75-45
03.09.2021 MuntenegruMuntenegru - BulgariaBulgaria 0-3 22-25 17-25 25-27 - - 64-77
03.09.2021 CehiaCehia - SloveniaSlovenia 3-1 26-24 25-18 14-25 25-19 - 90-86
04.09.2021 MuntenegruMuntenegru - SloveniaSlovenia 0-3 17-25 16-25 16-25 - - 49-75
04.09.2021 BelarusBelarus - CehiaCehia 3-1 25-20 19-25 25-21 25-19 - 94-85
05.09.2021 CehiaCehia - BulgariaBulgaria 2-3 10-25 25-23 25-18 24-26 11-15 95-107
05.09.2021 ItaliaItalia - MuntenegruMuntenegru 3-0 25-17 25-20 26-24 - - 76-61
06.09.2021 BulgariaBulgaria - ItaliaItalia 1-3 19-25 18-25 25-17 12-25 - 1-3
06.09.2021 SloveniaSlovenia - BelarusBelarus 3-0 25-20 25-20 25-15 - - 75-55
07.09.2021 SloveniaSlovenia - BulgariaBulgaria 3-0 25-18 25-19 25-21 - - 75-58
07.09.2021 MuntenegruMuntenegru - CehiaCehia 0-3 28-30 23-25 10-25 - - 61-80
08.09.2021 ItaliaItalia - SloveniaSlovenia 3-0 27-25 25-20 25-23 - - 77-68
08.09.2021 BelarusBelarus - MuntenegruMuntenegru 3-0 25-23 25-21 25-12 - - 75-56
09.09.2021 BulgariaBulgaria - BelarusBelarus 3-1 25-13 25-18 24-26 25-22 - 99-79
09.09.2021 CehiaCehia - ItaliaItalia 1-3 20-25 21-25 25-23 22-25 - 88-98

Grupa C[modificare | modificare sursă]

L Echipa M V Î P SC SP Ratio 1 PP Ratio 2
1 Țările de JosȚările de Jos 5 4 1 13 14 5 2,800 447 425 1,052
2 RusiaRusia 5 4 1 11 13 7 1,857 464 396 1,172
3 TurciaTurcia 5 4 1 10 12 8 1,500 476 445 1,070
4 FinlandaFinlanda 5 3 2 8 11 9 1,222 455 437 1,041
5 SpaniaSpania 5 1 4 3 5 13 0,385 400 443 0,903
6 Macedonia de NordMacedonia de Nord 5 0 5 0 2 15 0,133 329 425 0,774

Legendă: M= meciuri jucate, V=victorii, Î=înfrângeri, P=puncte, SC=seturi câștigate, SP=seturi pierdute, PM=puncte marcate, PP=puncte încasate

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
01.09.2021 FinlandaFinlanda - Macedonia de NordMacedonia de Nord 3-1 25-20 25-15 24-26 25-22 - 99-83
02.09.2021 RusiaRusia - TurciaTurcia 1-3 27-29 25-16 21-25 19-25 - 92-95
02.09.2021 Țările de JosȚările de Jos - SpaniaSpania 3-0 25-23 26-24 25-22 - - 76-69
03.09.2021 TurciaTurcia - SpaniaSpania 3-1 25-16 29-31 27-25 25-23 - 106-95
03.09.2021 Țările de JosȚările de Jos - Macedonia de NordMacedonia de Nord 3-1 25-20 25-18 25-22 - - 75-60
04.09.2021 SpaniaSpania - FinlandaFinlanda 0-3 19-25 20-25 18-25 - - 57-75
04.09.2021 Țările de JosȚările de Jos - RusiaRusia 2-3 13-25 25-19 21-25 25-21 13-15 97-105
05.09.2021 Macedonia de NordMacedonia de Nord - TurciaTurcia 0-3 22-25 12-25 15-25 - - 49-75
05.09.2021 RusiaRusia - FinlandaFinlanda 3-1 22-25 25-15 25-23 25-17 - 97-80
06.09.2021 Macedonia de NordMacedonia de Nord - SpaniaSpania 1-3 23-25 25-21 28-30 15-25 - 91-101
06.09.2021 TurciaTurcia - Țările de JosȚările de Jos 25-22 25-27 25-27 23-25 - - 98-101
07.09.2021 SpaniaSpania - RusiaRusia 1-3 20-25 25-20 16-25 17-25 - 78-95
07.09.2021 FinlandaFinlanda - Țările de JosȚările de Jos 1-3 23-25 25-21 25-27 20-25 - 93-98
08.09.2021 RusiaRusia - Macedonia de NordMacedonia de Nord 3-0 25-15 25-13 25-18 - - 75-46
08.09.2021 FinlandaFinlanda - TurciaTurcia 3-2 25-17 16-25 27-29 25-18 15-13 108-102

Grupa D[modificare | modificare sursă]

L Echipa M V Î P SC SP Ratio 1 PP Ratio 2
1 FranțaFranța 5 5 0 15 15 1 15,000 397 317 1,252
2 GermaniaGermania 5 4 1 11 13 6 2,167 463 389 1,190
3 CroațiaCroația 5 3 2 7 9 11 0,818 443 461 0,888
4 LetoniaLetonia 5 1 4 5 8 13 0,615 434 489 0,888
5 SlovaciaSlovacia 5 1 4 4 8 14 0,571 453 502 0,902
6 EstoniaEstonia 5 1 4 3 6 14 0,429 414 446 0,928

Legendă: M= meciuri jucate, V=victorii, Î=înfrângeri, P=puncte, SC=seturi câștigate, SP=seturi pierdute, PM=puncte marcate, PP=puncte încasate

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
01.09.2021 EstoniaEstonia - LetoniaLetonia 1-3 23-25 22-25 25-16 21-25 - 91-91
03.09.2021 CroațiaCroația - GermaniaGermania 0-3 20-25 13-25 19-25 - - 52-75
03.09.2021 FranțaFranța - SlovaciaSlovacia 3-0 25-22 25-20 25-19 - - 75-61
04.09.2021 SlovaciaSlovacia - EstoniaEstonia 2-3 27-25 25-22 18-25 14-25 13-15 97-112
04.09.2021 CroațiaCroația - LetoniaLetonia 3-2 28-30 25-20 23-25 31-29 15-11 122-115
05.09.2021 EstoniaEstonia - GermaniaGermania 0-3 19-25 16-25 21-25 - - 56-75
05.09.2021 FranțaFranța - CroațiaCroația 3-0 25-15 25-16 26-24 - - 76-55
06.09.2021 LetoniaLetonia - SlovaciaSlovacia 2-3 18-25 25-23 25-13 19-25 7-15 94-101
06.09.2021 GermaniaGermania - FranțaFranța 1-3 29-31 25-15 22-25 22-25 - 98-96
07.09.2021 LetoniaLetonia - GermaniaGermania 1-3 22-25 19-25 27-25 17-25 - 85-100
07.09.2021 CroațiaCroația - EstoniaEstonia 3-2 20-25 22-25 25-18 26-24 15-9 108-101
08.09.2021 SlovaciaSlovacia - CroațiaCroația 1-3 27-25 19-25 19-25 29-31 - 94-106
08.09.2021 FranțaFranța - LetoniaLetonia 3-0 25-18 25-14 25-17 - - 75-49
09.09.2021 GermaniaGermania - SlovaciaSlovacia 3-2 25-20 25-17 25-27 25-27 15-9 115-100
09.09.2021 EstoniaEstonia - FranțaFranța 0-3 18-25 17-25 19-25 - - 54-75

Runda eliminatorie[modificare | modificare sursă]

 
Optimi de finalăSferturi de finalăSemifinaleFinala
 
              
 
11 septembrie–Gdańsk
 
 
PoloniaPolonia 3
 
14 septembrie–Gdańsk
 
FinlandaFinlanda0
 
PoloniaPolonia 3
 
11 septembrie–Gdańsk
 
RusiaRusia 0
 
RusiaRusia 3
 
18 septembrie–Katowice
 
UcrainaUcraina 1
 
PoloniaPolonia 1
 
13 septembrie–Ostrava
 
SloveniaSlovenia 3
 
FranțaFranța0
 
15 septembrie–Ostrava
 
CehiaCehia3
 
CehiaCehia 0
 
13 septembrie–Ostrava
 
SloveniaSlovenia 3
 
SloveniaSlovenia3
 
19 septembrie–Katowice
 
CroațiaCroația1
 
SloveniaSlovenia 2
 
12 septembrie–Gdańsk
 
ItaliaItalia 3
 
Țările de JosȚările de Jos3
 
14 septembrie–Gdańsk
 
PortugaliaPortugalia2
 
Țările de JosȚările de Jos 0
 
12 septembrie–Gdańsk
 
SerbiaSerbia 3
 
SerbiaSerbia3
 
18 septembrie–Katowice
 
TurciaTurcia2
 
SerbiaSerbia 1
 
12 septembrie–Ostrava
 
ItaliaItalia 3 Meciul pentru locul 3
 
ItaliaItalia3
 
15 septembrie–Ostrava 19 septembrie–Katowice
 
LetoniaLetonia0
 
ItaliaItalia 3 PoloniaPolonia 3
 
12 septembrie–Ostrava
 
GermaniaGermania 0 SerbiaSerbia 0
 
GermaniaGermania3
 
 
BulgariaBulgaria1
 

Optimi de finală[modificare | modificare sursă]

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
11.09.2021 RusiaRusia - UcrainaUcraina 3-1 22-25 25-16 25-22 25-22 - 97-85
11.09.2021 PoloniaPolonia - FinlandaFinlanda 3-0 25-16 25-16 25-14 - - 75-46
12.09.2021 ItaliaItalia - LetoniaLetonia 3-0 25-14 25-13 25-16 - - 75-43
12.09.2021 Țările de JosȚările de Jos - PortugaliaPortugalia 3-2 22-25 25-22 26-24 20-25 15-13 108-109
12.09.2021 GermaniaGermania - BulgariaBulgaria 3-1 25-14 18-25 25-19 25-22 - 93-80
12.09.2021 SerbiaSerbia - TurciaTurcia 3-2 25-18 22-25 22-25 25-23 15-12 109-103
13.09.2021 SloveniaSlovenia - CroațiaCroația 3-1 25-20 25-18 19-25 25-12 - 94-75
13.09.2021 FranțaFranța - CehiaCehia 0-3 22-25 19-25 32-34 - - 73-84

Sferturi de finală[modificare | modificare sursă]

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
14.09.2021 Polonia Polonia - RusiaRusia 3-0 25-14 26-24 25-19 - - 76-57
14.09.2021 Țările de JosȚările de Jos - SerbiaSerbia 0-3 23-25 20-25 25-27 - - 68-77
15.09.2021 ItaliaItalia - GermaniaGermania 3-0 25-13 25-18 25-19 - - 75-50
15.09.2021 CehiaCehia - SloveniaSlovenia 0-3 21-25 19-25 25-27 - - 65-77

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
18.09.2021 Polonia Polonia - SloveniaSlovenia 1-3 25-17 30-32 16-25 35-37 - 106-111
18.09.2021 Serbia Serbia - ItaliaItalia 1-3 27-29 22-25 25-23 18-25 - 92-102

Meciul pentru locul 3[modificare | modificare sursă]

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
19.09.2021 Polonia Polonia 3-0 SerbiaSerbia 25-22 25-16 25-22 - - - 75-60

Finala[modificare | modificare sursă]

Dată Meci Rezultat Seturi Total
Puncte
1 2 3 4 5
19.09.2021 SloveniaSlovenia - ItaliaItalia 2-3 25-22 20-25 25-20 20-25 11-15 101-107

Clasament final[modificare | modificare sursă]