Alex Oxlade-Chamberlain
Aspect
Nu confundați cu Alec Chamberlain.
| Alex Oxlade-Chamberlain | |||
|---|---|---|---|
|
Alex Oxlade-Chamberlain () | |||
| Informații generale | |||
| Nume complet | Alexander Mark David Oxlade-Chamberlain | ||
| Data nașterii | (32 de ani)[1][2] | ||
| Locul nașterii | Portsmouth, Anglia, Regatul Unit | ||
| Naționalitate |
| ||
| Înălțime | 180 cm | ||
| Greutate | 75 kg | ||
| Post | mijlocaș | ||
| Număr |
21 | ||
| Cluburi de seniori* | |||
| Ani | Club | Ap | (G) |
| 2010-2011 |
| 36 | (9) |
| 2011-2017 |
| 132 | (9) |
| 2017-2023 |
| 103 | (11) |
| 2023-2025 |
| 38 | (5) |
| 2026- |
| 0 | (0) |
| Echipa națională | |||
| Ani | Țară | Ap | (G) |
| 2010 |
| 1 | (0) |
| 2011-2012 |
| 8 | (4) |
| 2011 |
| 3 | (0) |
| 2012-2019 |
| 35 | (7) |
| * Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern | |||
| Modifică date / text | |||
Alexander Mark David „Alex” Oxlade-Chamberlain (pronunție în engleză [ɒksleɪd tʃeɪmbərlɪn]; n. , Portsmouth, Anglia, Regatul Unit) este un fotbalist englez care joacă pe post de mijlocaș. Anterior, a evoluat la echipe ca Arsenal, Liverpool și Beșiktaș. Pe plan internațional, are 35 de prezențe la națională pentru Anglia.
Statistici carieră
[modificare | modificare sursă]Club
[modificare | modificare sursă]- La 11 mai 2025.
| Club | Sezon | Campionat | Cupă[a] | Cupa Ligii[b] | Europa | Altele | Total | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Divizie | Meciuri | Goluri | Meciuri | Goluri | Meciuri | Goluri | Meciuri | Goluri | Meciuri | Goluri | Meciuri | Goluri | ||
| Southampton | 2009–10[3] | League One | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | 2 | 0 | |
| 2010–11[4] | League One | 34 | 9 | 4 | 0 | 2 | 1 | — | 1[c] | 0 | 41 | 10 | ||
| Total | 36 | 9 | 4 | 0 | 2 | 1 | — | 1 | 0 | 43 | 10 | |||
| Arsenal | 2011–12[5] | Premier League | 16 | 2 | 3 | 0 | 3 | 1 | 4[d] | 1 | — | 26 | 4 | |
| 2012–13[6] | Premier League | 25 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 4[d] | 0 | — | 33 | 2 | ||
| 2013–14[7] | Premier League | 14 | 2 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2[d] | 0 | — | 20 | 3 | ||
| 2014–15[8] | Premier League | 23 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 9[d] | 2 | 1[e] | 0 | 37 | 3 | |
| 2015–16[9] | Premier League | 22 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 5[d] | 0 | 1[e] | 1 | 33 | 2 | |
| 2016–17[10] | Premier League | 29 | 2 | 6 | 0 | 3 | 3 | 7[d] | 1 | — | 45 | 6 | ||
| 2017–18[11] | Premier League | 3 | 0 | — | — | — | 1[e] | 0 | 4 | 0 | ||||
| Total | 132 | 9 | 21 | 1 | 11 | 5 | 31 | 4 | 3 | 1 | 198 | 20 | ||
| Liverpool | 2017–18[11] | Premier League | 32 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7[d] | 2 | — | 42 | 5 | |
| 2018–19[12] | Premier League | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 2 | 0 | ||
| 2019–20[13] | Premier League | 30 | 4 | 2 | 0 | 2 | 1 | 5[d] | 3 | 4[f] | 0 | 43 | 8 | |
| 2020–21[14] | Premier League | 13 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3[d] | 0 | — | 17 | 1 | ||
| 2021–22[15] | Premier League | 17 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | 6[d] | 0 | — | 29 | 3 | ||
| 2022–23[16] | Premier League | 9 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1[d] | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | |
| Total | 103 | 11 | 8 | 0 | 9 | 2 | 22 | 5 | 4 | 0 | 146 | 18 | ||
| Beșiktaș | 2023–24[17] | Süper Lig | 20 | 4 | 2 | 0 | — | 8[g] | 0 | — | 30 | 4 | ||
| 2024–25[17] | Süper Lig | 18 | 1 | 2 | 0 | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 1 | ||
| 2025–26[17] | Süper Lig | 0 | 0 | — | — | 0 | 0 | — | 0 | 0 | ||||
| Total | 38 | 5 | 4 | 0 | — | 8 | 0 | 0 | 0 | 50 | 5 | |||
| Total carieră | 309 | 34 | 37 | 1 | 22 | 8 | 61 | 9 | 8 | 1 | 437 | 53 | ||
- ↑ Include FA Cup, Cupa Turciei
- ↑ Include Football League Cup/EFL Cup
- ↑ Apariție în Football League Trophy
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Apariții în UEFA Champions League
- 1 2 3 Apariție în FA Community Shield
- ↑ O apariție în FA Community Shield, una în Supercupa UEFA, două în Cupa Mondială a Cluburilor FIFA
- ↑ Apariții în UEFA Europa Conference League
Internațional
[modificare | modificare sursă]- La 17 noiembrie 2019.[18]
| Echipa | An | Meciuri | Goluri |
|---|---|---|---|
| 2012 | 9 | 1 | |
| 2013 | 4 | 2 | |
| 2014 | 7 | 1 | |
| 2015 | 4 | 1 | |
| 2017 | 6 | 1 | |
| 2018 | 2 | 0 | |
| 2019 | 3 | 1 | |
| Total | 35 | 7 | |
Goluri internaționale
[modificare | modificare sursă]- La 14 noiembrie 2019.[18]
| # | Data | Stadion | Selecția | Oponent | Scor | Rezultat | Competiția | Ref. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 12 octombrie 2012 | Wembley Stadium, Londra, Anglia | 8 | 5–0 | 5–0 | Calificările pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014 | ||
| 2 | 22 martie 2013 | Stadionul Serravalle, San Marino | 10 | 2–0 | 8–0 | Calificările pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014 | ||
| 3 | 2 iunie 2013 | Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro, Brazilia | 12 | 1–1 | 2–2 | Meci amical | ||
| 4 | 18 noiembrie 2014 | Celtic Park, Glasgow, Scoția | 20 | 1–0 | 3–1 | Meci amical | [19] | |
| 5 | 12 octombrie 2015 | Stadionul LFF, Vilnius, Lituania | 24 | 3–0 | 3–0 | Calificări UEFA Euro 2016 | [20] | |
| 6 | 10 iunie 2017 | Hampden Park, Glasgow, Scoția | 26 | 1–0 | 2–2 | Calificările pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2018 | [21] | |
| 7 | 14 noiembrie 2019 | Stadionul Wembley, Londra, Anglia | 34 | 1–0 | 7–0 | Calificări UEFA Euro 2020 | [22] |
Palmares
[modificare | modificare sursă]Club
[modificare | modificare sursă]Southampton
- vice-campion Football League One: 2010–11[23]
Arsenal
Liverpool
Individual
[modificare | modificare sursă]Note
[modificare | modificare sursă]- ↑ „Alex Oxlade-Chamberlain” (în mai multe limbi). Transfermarkt. Wikidata Q2449070. Accesat în .
- ↑ „Alex Oxlade-Chamberlain” (în spaniolă). Madrid: As[*]. ISSN 1888-6671. Wikidata Q719880.
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2009/2010”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2010/2011”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2011/2012”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2012/2013”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2013/2014”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2014/2015”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2015/2016”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2016/2017”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- 1 2 „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2017/2018”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2018/2019”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2019/2020”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2020/2021”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2021/2022”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- ↑ „Games played by Alex Oxlade-Chamberlain in 2022/2023”. Soccerbase. Centurycomm. Accesat în .
- 1 2 3 „A. Oxlade-Chamberlain: Summary”. Soccerway. Perform Group. Accesat în .
- 1 2 „Alexander Mark David Oxlade-Chamberlain”. englandstats.com.
- ↑ „Scoția vs. Anglia 1–3: Rezumat”. Soccerway. Perform Group. Accesat în .}
- ↑ „Lituania vs. Anglia 0–3: Rezumat”. Soccerway. Perform Group. Accesat în .}
- ↑ „Scoția vs. Anglia 2–2: Rezumat”. Soccerway. Perform Group. Accesat în .
- ↑ „Anglia vs. Muntenegru 7–0: Rezumat”. Soccerway. Perform Group. Accesat în .}
- ↑ Rollin, Glenda; Rollin, Jack, ed. (). Sky Sports Football Yearbook 2011–2012. London: Headline Publishing Group. pp. 39, 346–347. ISBN 978-0-7553-6231-8.
- ↑ McNulty, Phil (). „Arsenal 3–2 Hull City”. BBC Sport. Accesat în .
„Ox – This is most special cup win of all”. Arsenal F.C. . Accesat în . - ↑ Eroare la citare: Etichetă
<ref>invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite "2015FACupFinal" - ↑ McNulty, Phil (). „Arsenal 2–1 Chelsea”. BBC Sport. Accesat în .
- ↑ Eroare la citare: Etichetă
<ref>invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite "2014FACS" - ↑ Eroare la citare: Etichetă
<ref>invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite "2015FACommunityShield" - ↑ Rostance, Tom (). „Arsenal 1–1 Chelsea”. BBC Sport. Accesat în .
- ↑ McNulty, Phil (). „Tottenham Hotspur 0–2 Liverpool”. BBC Sport. Accesat în .
Legături externe
[modificare | modificare sursă]
Materiale media legate de Alex Oxlade-Chamberlain la Wikimedia Commons
- Alex Oxlade-Chamberlain la Soccerbase
- Alex Oxlade-Chamberlain Profile Official PFA Profile
- Alex Oxlade-Chamberlain profile at Arsenal F.C.
- Alex Chamberlain profile TheSaintsHub
- Official website Arhivat în , la Wayback Machine.
Categorii:
- Nașteri în 1993
- Nașteri pe 15 august
- Fotbaliști ai Southampton FC
- Fotbaliști ai Arsenal FC
- Fotbaliști ai FC Liverpool
- Fotbaliști ai Beșiktaș JK
- Fotbaliști ai lui Celtic
- Fotbaliști englezi
- Fotbaliști internaționali englezi
- Mijlocași
- Fotbaliști ai Premier League
- Fotbaliști ai Campionatului Mondial de Fotbal 2014
- Oameni în viață