Türkvizyon 2013

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Türkvizyon 2013
Türkvizyon 2013.png
Data semifinalei I 17 decembrie 2013
Data semifinalei a II-a 19 decembrie 2013
Data finalei 21 decembrie 2013
Televiziune-gazdă TRT
Sală Eskișehir,  Turcia
Număr de cântece 23
Debuturi  Republica Altai
 Azerbaidjan
 Bașchiria
 Belarus
 Bosnia și Herțegovina
Flag of Kabardino-Balkaria.svg Cabardino-Balcaria
 Ciprul de Nord
 Ciuvașia
 Crimeea
Flag of Gagauzia.svg Găgăuzia
 Georgia
 Iacutia
 Kazahstan
 Kârgâzstan
 Macedonia
 România
 Rusia
 Tatarstan
 Turcia
 Turkmenistan
 Ucraina
 Uzbekistan
Flag of Xinjiang Uyghur.png Xinjiang
Concursul Muzical Eurovision 

Türkvizyon 2013 va fi prima ediție a Türkvizyon care va avea loc în Eskișehir, Turcia. La prima ediție vor participa 23 de state și regiuni autonome, care vor fi înpârțite în două semifinale care vor avea loc pe 17, respectiv 19 decembrie, ca mai târziu pe 21 să aibă loc finala. În finală vor participa 12 state/regiuni.[1]

Televiziunea parteneră media din România: TV Alpha Media

Țări participante[modificare | modificare sursă]

Țară
Regiunea autonomă[2]
Limba Artist Cântec
 Republica Altai Artur Marlujokov [3]
 Azerbaidjan Azeră Farid Hasanov [4] "Sensiz" ("Sənsiz")
 Bașchiria
 Belarus
 Bosnia și Herțegovina Bosniacă Emir & Frozen Camels [5] "Ters Bosanka"
Flag of Kabardino-Balkaria.svg Cabardino-Balcaria Rusă Eldar Zhanikaev [6] "Imya tebe-chelovek" ("Имя тебе-человек") [7]
 Ciprul de Nord Turcă Grup Gommalar [8] "Ayrıntılar"
 Ciuvașia
 Crimeea Elvira Sarihalil [9]
 Georgia
 Iacutia Olga Spiridonova
 Kazahstan Kazahă Rin'go [10] "Birlikpen Alğa" ("Бірлікпен алға")
 Kârgâzstan Kârgâză Çoro [11] "Tooluk Kyz" ("Тоолук кыз") [12]
 Macedonia Turcă Ilkay Yusuf [13] "Ağlama Benim İçin" [14]
Flag of Gagauzia.svg Găgăuzia Ludmila Turkan [15]
 România Tătară Genghiz Erhan Cutlacai
 Rusia Sailyk Ommun [16]
 Tatarstan Aline Șeripcanova [17]
 Turcia Turcă
 Turkmenistan
 Ucraina Fazile Ìbraimova [18]
 Uzbekistan Rusă Shahzoda [19] "Medlenno" ("Медленно")
Kokbayraq flag.svg Xinjiang

Note și referințe[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Turkvision launched by TRT!. http://eurovisiontimes.wordpress.com/2013/09/21/turkvision-launched-by-trt/. 
  2. ^ http://www.turkvizyon.info/Turkvizyona-Hangi-Ulkeler-Katiliyor-2-h.htm. http://www.turkvizyon.info/Turkvizyona-Hangi-Ulkeler-Katiliyor-2-h.htm. 
  3. ^ Altai Republic: Turkvizyon Artist Selected. http://eurovoix.com/2013/12/03/altai-republic-turkvizyon-artist-selected/. 
  4. ^ Azerbaijan: Farid Hasanov Is Off To Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/11/23/azerbaijan-farid-hasanov-is-off-to-turkvizyon/. 
  5. ^ Türkvizyon 2013 Bosna Hersek Temsilcisi Emir & Frozen Camels”. Turkvizyon. http://www.turkvizyon.info/Turkvizyon-2013-Bosna-Hersek-Temsilcisi-Emir-Frozen-Camels-7-h.htm. Accesat la 19 octombrie 2012. 
  6. ^ Kabardino-Balkaria: Eldar Zhanikaev Selected For Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/12/02/kabardino-balkaria-eldar-zhanikaev-selected-for-turkvizyon/. 
  7. ^ Kabardino-Balkaria: Eldar Zhanikaev Selected For Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/12/02/kabardino-balkaria-eldar-zhanikaev-selected-for-turkvizyon/. 
  8. ^ Northern Cyprus: Grup Gommalar Are Off To Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/11/20/northern-cyprus-grup-gommalar-are-off-to-turkvizyon/. 
  9. ^ Crimea: Elvira Sarihalil Is Off To Turkvision. http://eurovoix.com/2013/11/29/crimea-elvira-sarihalil-is-off-to-turkvision/. 
  10. ^ Kazakhstan: Rin’Go Are Off To Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/11/24/kazakhstan-ringo-are-off-to-turkvizyon/. 
  11. ^ Kyrgyzstan: Çoro Off To Turkey. http://eurovoix.com/2013/11/17/kyrgyzstan-coro-off-to-turkey/. 
  12. ^ Kyrgyzstan: Çoro Off To Turkey. http://eurovoix.com/2013/11/17/kyrgyzstan-coro-off-to-turkey/. 
  13. ^ Macedonia: Ikay Yusuf To Turkvision. http://eurovoix.com/2013/11/18/macedonia-ikay-yusuf-to-turkvision/. 
  14. ^ Macedonia: Ikay Yusuf To Turkvision. http://eurovoix.com/2013/11/18/macedonia-ikay-yusuf-to-turkvision/. 
  15. ^ Moldova: Ludmila Turkan To Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/11/12/moldova-ludmila-turkan-to-turkvizyon/. 
  16. ^ Russia: Sailyk Ommun Is Their Entrant. http://eurovoix.com/2013/11/12/russia-sailyk-ommun-is-their-entrant/. 
  17. ^ Tatarstan: Aline Seripcanova To Turkvizyon. http://eurovoix.com/2013/11/29/tatarstan-aline-seripcanova-to-turkvizyon/. 
  18. ^ Ukraine: Fazile Ibraimova To Represent Ukraine. http://eurovoix.com/2013/11/02/ukraine-fazile-ibraimova-to-represent-ukraine/. 
  19. ^ Uzbekistan: Shahzoda Will Represent Uzbekistan. http://eurovoix.com/2013/11/12/uzbekistan-shahzoda-will-represent-uzbekistan/.