Lista medaliaților olimpici la gimnastică (bărbați)

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Gimnastică artistică[modificare | modificare sursă]

Individual compus[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1900 Franța Gustave Sandras (FRA) * Franța Noël Bas (FRA) * Franța Lucien Démanet (FRA) *
1904 Statele Unite ale Americii Julius Lenhart (USA )[1] Germania Wilhelm Weber (Turner) (DEU) Elveția Adolf Spinnler (SUI)
1906 **
(5 probe)
Franța Pierre Paysse (FRA) Italia Alberto Braglia (ITA) Franța Georges Charmoille (FRA)
1906 **
(6 probe)
Franța Pierre Paysse (FRA) Italia Alberto Braglia (ITA) Franța Georges Charmoille (FRA)
1908 Italia Alberto Braglia (ITA) Marea Britanie Walter Tysal (GBR) Franța Louis Ségura (FRA)
1912 Italia Alberto Braglia (ITA) Franța Louis Ségura (FRA) Italia Adolfo Tunesi (ITA)
1920 Italia Giorgio Zampori (ITA) Franța Marcos Torrès (FRA) Franța Jean Gounot (FRA)
1924 Iugoslavia Leon Štukelj (YUG) Flag of Czechoslovakia.svg Robert Prazak (TCH) Flag of Czechoslovakia.svg Bedřich Šupčík (TCH)
1928 Elveția Georges Miez (SUI) Elveția Hermann Hänggi (SUI) Iugoslavia Leon Štukelj (YUG)
1932 Italia Romeo Neri (ITA) Ungaria István Pelle (HUN) Finlanda Heikki Savolainen (FIN)
1936 Germania Alfred Schwarzmann (DEU) Elveția Eugen Mack (SUI) Germania Konrad Frey (DEU)
1948 Finlanda Veikko Huhtanen (FIN) Elveția Walter Lehmann (Turner) (SUI) Finlanda Paavo Aaltonen (FIN)
1952 Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS) Uniunea Sovietică Grant Schaginjan (URS) Elveția Josef Stalder (SUI)
1956 Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS) Japonia Takashi Ono (JPN) Uniunea Sovietică Juri Titow (URS)
1960 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS) Japonia Takashi Ono (JPN) Uniunea Sovietică Juri Titow (URS)
1964 Japonia Yukio Endō (JPN) Japonia Shuji Tsurumi (JPN)
Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS)
Uniunea Sovietică Wiktor Lissizki (URS)
-
1968 Japonia Sawao Katō (JPN) Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS) Japonia Nakayama Akinori (JPN)
1972 Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Eizo Kenmotsu (JPN) Japonia Nakayama Akinori (JPN)
1976 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS) Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN)
1980 Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS) Bulgaria Stojan Deltschew (BUL)
1984 Japonia Koji Gushiken (JPN) Statele Unite ale Americii Peter Vidmar (USA) Republica Populară Chineză Li Ning (CHN)
1988 Uniunea Sovietică Wladimir Artjomow (URS) Uniunea Sovietică Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS) Uniunea Sovietică Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
1992 Format:Country alias EUN Witali Schtscherbo (EUN) Format:Country alias EUN Grigori Misjutin (EUN) Format:Country alias EUN Waleri Belenki (EUN)
1996 Republica Populară Chineză Li Xiaoshuang (CHN) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS) Belarus Witali Schtscherbo (BLR)
2000 Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS) Republica Populară Chineză Yang Wei (Turner) (CHN) Ucraina Alexander Beresch (UKR)
2004 Statele Unite ale Americii Paul Hamm (USA) Coreea de Sud Kim Dae-eun (KOR) Coreea de Sud Yang Tae-young (KOR)
2008 Republica Populară Chineză Yang Wei (Turner) (CHN) Japonia Kōhei Uchimura (JPN) Franța Benoît Caranobe (FRA)
2012 Japonia Kōhei Uchimura (JPN) Germania Uchimura (GER) Statele Unite ale Americii Danell Leyva (SUA)

Echipe[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1904 Statele Unite ale Americii Statele Unite [2]
John Grieb
Anton Heida
Max Hess
Philipp Kassel
Julius Lenhart[1]
Ernst Reckeweg
Statele Unite ale Americii Statele Unite [3]
Emil Beyer
John Bissinger
Arthur Rosenkampf
Julian Schmitz
Otto Stoffen
Max Wolf
Statele Unite ale Americii Statele Unite [4]
John Duha
Charles Krause
Robert Mayack
George Meyer
Edward Siegler
Philipp Schuster
1908 Suedia Suedia
Gösta Åsbrink, Carl Bertilsson, Hjalmar Cedercrona, Andreas Cervin, Rudolf Degermark, Carl Folcker, Sven Forssman, Erik Granfelt, Carl Hårlemann, Hugo Jahnke, Johan Jarlén, Nils Robert Hellsten, Gunnar Höjer, Arvid Holmberg, Carl Holmberg, Osvald Holmberg, Gustaf Johnsson, Rolf Johnsson, Sven Landberg, Olle Lanner, Axel Ljung, Nils von Kantzow, Osvald Moberg, Carl Norberg, Erik Norberg, Tor Norberg, Axel Norling, Daniel Norling, Gustaf Olson, Leonard Peterson, Sven Rosén, Gustaf Rosenquist, Axel Sjöblom, Birger Sörvik, Haakon Sörvik, Karl-Johan Svensson, Karl-Gustaf Vingqvist, Nils Widforss
Norvegia Norvegia
Arthur Amundsen, Carl Andersen, Otto Authen, Hermann Bohne, Trygve Bøyesen, Oskar Bye, Conrad Carlsrud, Sverre Grøner, Harald Halvorsen, Peter Hol, Eugen Ingebretsen, Ole Iversen, Per Jespersen, Sigurd Johannesen, Nicolai Kiær, Carl Klæth, Thor Larsen, Rolf Lefdahl, Hans Lem, Anders Moen, Frithjof Olsen, Carl Petersen, Paul Pedersen, Sigvard Sivertsen, John Skrataas, Harald Smedvik, Andreas Strand, Olaf Syvertsen, Thomas Thorstensen
Finlanda Finlanda [5]
Eino Forsström, Otto Granström, Johan Kemp, Iivari Kyykoski, Heikki Lehmusto, Johan Lindroth, Edvard Linna, Yrjö Linko, Edvard Linna, Matti Markkanen, Kaarlo Mikkolainen, Veli Nieminen, Kaarlo Paasia, Arvi Pohjanpää, Aarne Pohjonen, Eino Railio, Heikki Riipinen, Arno Saarinen, Einar Sahlsten, Arne Salovaara, Karl Sandelin, Eljas Sipilä, Viktor Smeds, Kaarlo Soinio, Kurt Stenberg, Väinö Tiiri, Karl Wegelius
1912 Italia Italia
Pietro Bianchi, Guido Boni, Alberto Braglia, Giuseppe Domenichelli, Alfredo Gollini, Francesco Loi, Luigi Maiocco, Giovanni Mangiante, Lorenzo Mangiante, Serafino Mazzarochi, Carlo Pregosi, Guido Romano, Paolo Salvi, Luciano Savorini, Adolfo Tunesi, Giorgio Zampori, Umberto Zanolini, Angelo Zorzi
Ungaria Ungaria
József Bittenbinder, Imre Erdődy, Samu Fóti, Imre Gellért, Győző Haberfeld, Ottó Hellmich, István Herczeg, József Keresztessy, Lajos Kmetykó, János Krizmanich, Elemér Pászti, Árpád Pédery, Jenõ Rittich, Sigurd Ferenc Szüts, Ödön Téry, Géza Tuli
Regatul Unit Regatul Unit
Albert Betts, William Cowhig, Sidney Cross, Harry Dickason, Herbert Drury, Bernard Franklin, Leonard Hanson, Samuel Hodgetts, Charles Luck, William MacKune, Ronald McLean, Alfred Messenger, Henry Oberholzer, Edward Pepper, Edward Potts, Reginald Potts, George Ross, Charles Simmons, Arthur Southern, William Titt, Charles Vigurs, Samuel Walker, John Whitaker
1920 Italia Italia
Arnaldo Andreoli, Ettore Bellotto, Pietro Bianchi, Fernando Bonatti, Luigi Cambiaso, Luigi Contessi, Carlo Costigliolo, Luigi Costigliolo, Giuseppe Domenichelli, Roberto Ferrari, Carlo Fregosi, Romualdo Ghiglione, Ambrogio Levati, Francesco Loi, Vittorio Lucchetti, Luigi Maiocco, Ferdinando Mandrini, Lorenzo Mangiante, Antonio Marovelli, Michele Mastromarino, Giuseppe Paris, Manlio Pastorini, Ezio Roselli, Paolo Salvi, Giovanni Tubino, Giorgio Zampori, Angelo Zorzi
Belgia Belgia
Eugenius Auwerkerken, Théophile Bauer, François Claessens, Augustus Cootmans, Frans Gibens, Albert Haepers, Dominique Jacobs, Félicien Kempeneers, Jules Labéeu, Hubert Lafortune, Auguste Landrieu, Charles Lannie, Constant Loriot, Nicolas Maerloos, Ferdinand Minnaert, Louis Stoop, Jean Van Guysse, Alphonse Van Mele, François Verboven, Jean Verboven, Julien Verdonck, Joseph Verstraeten, Georges Vivex, Julianus Wagemans
Franţa Franța
Georges Berger, Emile Bouchès, René Boulanger, Alfred Buyenne, Eugène Cordonnier, Léon Delsarte, Lucien Démanet, Paul Durin, Georges Duvant, Fernand Fauconnier, Arthur Hermann, Albert Hersoy, André Higelin, Auguste Hoël, Louis Kempe, Georges Lagouge, Paulin Lemaire, Ernest Lespinasse, Emile Martel, Jules Pirard, Eugène Pollet, Georges Thurnherr, Marcos Torrès, François Walker, Julien Wartelle, Paul Wartelle
1924 Italia Italia
Luigi Cambiaso
Mario Lertora
Vittorio Lucchetti
Luigi Maiocco
Ferdinando Mandrini
Francesco Martino
Giuseppe Paris
Giorgio Zampori
Franţa Franța
Eugène Cordonnier
Léon Delsarte
François Gangloff
Jean Gounot
Arthur Hermann
André Higelin
Joseph Huber
Albert Seguin
Elveţia Elveția
Hans Grieder
August Güttinger
Jean Gutweninger
Georges Miez
Otto Pfister
Antoine Rebetez
Karl Widmer
Josef Wilhelm
1928 Elveţia Elveția
Hans Grieder
August Güttinger
Hermann Hänggi
Eugen Mack
Georges Miez
Otto Pfister
Eduard Steinemann
Melchior Wezel
Cehoslovacia Cehoslovacia
Josef Effenberger
Jan Gajdoš
Jan Koutný
Emanuel Löffler
Bedřich Šupčík
Ladislav Tikal
Ladislav Vácha
Václav Veselý
Iugoslavia Iugoslavia
Edvard Antosiewicz
Dragutin Cioti
Stane Derganc
Boris Gregorka
Anton Malej
Janez Porenta
Jože Primožič
Leon Štukelj
1932 Italia Italia
Oreste Capuzzo
Savino Guglielmetti
Mario Lertora
Romeo Neri
Franco Tognini
Statele Unite ale Americii Statele Unite
Frank Cumiskey
Frank Haubold
Alfred Jochim
Frederick Meyer
Michael Schuler
Finlanda Finlanda
Mauri Nyberg-Noroma
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Einari Teräsvirta
Martti Uosikkinen
1936 Germania Germania
Franz Beckert
Konrad Frey
Alfred Schwarzmann
Willi Stadel
Innozenz Stangl
Walter Steffens
Matthias Volz
Ernst Winter
Elveţia Elveția
Walter Bach
Albert Bachmann
Walter Beck
Eugen Mack
Georges Miez
Michael Reusch
Eduard Steinemann
Josef Walter
Finlanda Finlanda
Mauri Nyberg-Noroma
Aleksanteri Saarvala
Heikki Savolainen
Esa Seeste
Veikko Pakarinen
Einari Teräsvirta
Eino Tukiainen
Martti Uosikkinen
1948 Finlanda Finlanda
Paavo Aaltonen
Veikko Huhtanen
Kalevi Laitinen
Olavi Rove
Aleksanteri Saarvala
Sulo Salmi
Heikki Savolainen
Einari Teräsvirta
Elveţia Elveția
Karl Frei
Christian Kipfer
Walter Lehmann
Robert Lucy
Michael Reusch
Josef Stalder
Emil Studer
Melchior Thalmann
Ungaria Ungaria
László Baranyai
Jozsef Fekete
Gyözö Mogyorosi
János Mogyorósy-Klencs
Ferenc Pataki
Lajos Sántha
Lajos Tóth
Ferenc Várkõi
1952 Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Wiktor Tschukarin
Grant Schaginjan
Walentin Muratow
Jewgeni Korolkow
Wladimir Beljakow
Josif Berdijew
Michail Perelman
Dmitri Leonkin
Elveţia Elveția
Josef Stalder
Hans Eugster
Jean Tschabold
Jack Günthard
Melchior Thalmann
Ernst Gebendinger
Hans Schwarzentruber
Ernst Fivian
Finlanda Finlanda
Onni Lappalainen
Berndt Lindfors
Paavo Aaltonen
Kaino Lempinen
Heikki Savolainen
Kalevi Laitinen
Kalevi Viskari
Olavi Rove
1956 Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Albert Asarjan
Walentin Muratow
Boris Schachlin
Pawel Stolbow
Juri Titow
Wiktor Tschukarin
Japonia Japonia
Nobuyuki Aihara
Akira Kono
Masami Kubota
Takashi Ono
Masao Takemoto
Shinsaku Tsukawaki
Finlanda Finlanda
Raimo Heinonen
Onni Lappalainen
Olavi Leimuvirta
Berndt Lindfors
Martti Mansikka
Kalevi Suoniemi
1960 Japonia Japonia
Nobuyuki Aihara
Yukio Endō
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Masao Takemoto
Shuji Tsurumi
Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Albert Asarjan
Waleri Kerdemilidi
Nikolai Miligulo
Wladimir Portnoi
Boris Schachlin
Juri Titow
Italia Italia
Giovanni Carminucci
Pasquale Carminucci
Gianfranco Marzolla
Franco Menichelli
Orlando Polmonari
Angelo Vicardi
1964 Japonia Japonia
Yukio Endō
Takuji Hayata
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Shuji Tsurumi
Haruhiro Yamashita
Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Sergei Diomidow
Wiktor Leontjew
Wiktor Lissizki
Boris Schachlin
Juri Titow
Juri Zapenko
Germania Germania
Siegfried Fülle
Philipp Fürst
Günter Lyhs
Erwin Koppe
Klaus Köste
Peter Weber
1968 Japonia Japonia
Yukio Endō
Sawao Katō
Takashi Katō
Eizo Kenmotsu
Akinori Nakayama
Mitsuo Tsukahara
Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Sergei Diomidow
Waleri Iljinych
Waleri Karassjow
Wiktor Klimenko
Wiktor Lissizki
Michail Woronin
Republica Democrată Germană Republica Democrată Germană
Günter Beier
Matthias Brehme
Gerhard Dietrich
Siegfried Fülle
Klaus Köste
Peter Weber
1972 Japonia Japonia
Sawao Katō
Eizo Kenmotsu
Shigeru Kasamatsu
Akinori Nakayama
Teruichi Okamura
Mitsuo Tsukahara
Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Wiktor Klimenko
Alexander Malejew
Eduard Mikaeljan
Wladimir Stschukin
Michail Woronin
Republica Democrată Germană Republica Democrată Germană
Matthias Brehme
Wolfgang Klotz
Klaus Köste
Jürgen Paeke
Reinhard Rychly
Wolfgang Thüne
1976 Japonia Japonia
Shuniji Fujimoto
Hisato Igarashi
Hiroshi Kajityama
Sawao Katō
Eizo Kenmotsu
Mitsuo Tsukahara
Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Alexander Ditjatin
Gennadi Kryssin
Wladimir Markelow
Wladimir Martschenko
Wladimir Tichonow
Republica Democrată Germană Republica Democrată Germană
Roland Brückner
Rainer Hanschke
Bernd Jäger
Wolfgang Klotz
Lutz Mack
Michael Nikolay
1980 Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Eduard Asarjan
Alexander Ditjatin
Bogdan Makuz
Wladimir Markelow
Alexander Tkatschow
Republica Democrată Germană Republica Democrată Germană
Andreas Bronst
Roland Brückner
Ralf-Peter Hemmann
Lutz Hoffmann
Lutz Mack
Michael Nikolay
Ungaria Ungaria
Ferenc Donáth
György Guczoghy
Zoltán Kelemen
Péter Kovács
Zoltán Magyar
István Vámos
1984 Statele Unite ale Americii Statele Unite
Bart Conner
Timothy Daggett
Mitchell Gaylord
James Hartung
Scott Johnson
Peter Vidmar
uChina China
Li Ning
Li Xiaoping
Li Yuejiu
Lou Yun
Tong Fei
Xu Zhiqiang
Japonia Japonia
Koji Gushiken
Noritoshi Hirata
Nobuyuki Kajitani
Shinji Morisue
Koji Sotomura
Kyoji Yamawaki
1988 Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Wladimir Artjomow
Dmitri Bilosertschew
Sergei Chankow
Wladimir Gogoladse
Waleri Ljukin
Wladimir Nowikow
Republica Democrată Germană Republica Democrată Germană
Holger Behrendt
Ralf Büchner
Ulf Hoffmann
Sylvio Kroll
Sven Tippelt
Andreas Wecker
Japonia Japonia
Yukio lketani
Hiroyuki Konishi
Koichi Mizushima
Daisuke Nishikawa
Toshiharu Sato
Takahiro Yamada
1992 Echipa Unificată Echipa Unificată
Waleri Belenki
Igor Korobchinski
Grigori Misjutin
Rustam Scharipow
Vitali Șcerbo
Alexei Woropajew
uChina China
Guo Linyao
Li Chunyang
Li Dashuang
Li Ge
Li Jing
Li Xiaoshuang
Japonia Japonia
Yutaka Aihara
Takashi Chinen
Yoshiaki Hatakeda
Yukio Iketani
Masayuki Matsunaga
Daisuke Nishikawa
1996 Rusia Rusia
Nikolai Krukow
Alexei Nemow
Jewgeni Podgorni
Dmitri Trusch
Sergei Tscharkow
Dmitri Wasilenko
Alexei Woropajew
uChina China
Fan Bin
Fan Hongbin
Huang Huadong
Huang Liping
Li Xiaoshuang
Shen Jian
Zhang Jinjing
Ucraina Ucraina
Juri Jermakow
Igor Korobtschinski
Oleg Kosiak
Grigori Misjutin
Wladimir Schamenko
Rustam Scharipow
Oleksandr Switlychni
2000 uChina China
Huang Xu
Li Xiaopeng
Xiao Junfeng
Xing Aowei
Yang Wei
Zheng Lihui
Ucraina Ucraina
Oleksandr Beresch
Waleri Gontscharow
Ruslan Mesenzew
Waleri Pereschkura
Roman Sosulja
Oleksandr Switlychni
Rusia Rusia
Maxim Aljoschin
Alexei Bondarenko
Dmitri Drewin
Nikolai Krjukow
Alexei Nemow
Jewgeni Podgorni
2004 Japonia Japonia
Takehiro Kashima
Hisashi Mizutori
Daisuke Nakano
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Isao Yoneda
Statele Unite ale Americii Statele Unite
Jason Gatson
Morgan Hamm
Paul Hamm
Brett McClure
Blaine Wilson
Guard Young
 România
Marian Drăgulescu
Ilie Daniel Popescu
Dan Nicolae Potra
Răzvan Dorin Șelariu
Ioan Silviu Suciu
Marius Urzică
2008 uChina China
Chen Yibing
Huang Xu
Li Xiaopeng
Xiao Qin
Yang Wei
Zou Kai
Japonia Japonia
Takehiro Kashima
Takuya Nakase
Makoto Okiguchi
Kōki Sakamoto
Hiroyuki Tomita
Kōhei Uchimura
Statele Unite ale Americii Statele Unite
Alexander Artemew
Raj Bhavsar
Joey Hagerty
Jonathan Horton
Justin Spring
Kai Wen Tan
2012 uChina China
Chen Yibing
Feng Zhe
Guo Weiyang
Zhang Chenglong
Zou Kai
Japonia Japonia
Ryohei Kato
Kazuhito Tanaka
Yusuke Tanaka
Kōhei Uchimura
Koji Yamamuro
Regatul Unit Regatul Unit
Sam Oldham
Daniel Purvis
Louis Smith
Kristian Thomas
Max Whitlock

Paralele[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Germania Alfred Flatow (DEU) * Elveția Louis Zutter (SUI) * -
1904 Statele Unite ale Americii George Eyser (USA ) Statele Unite ale Americii Anton Heida (USA ) Statele Unite ale Americii John Duha (USA )
1924 Elveția August Güttinger (SUI) Flag of Czechoslovakia.svg Robert Prazak (TCH) Elveția Hermann Hänggi (SUI)
1928 Flag of Czechoslovakia.svg Ladislav Vácha (TCH) Iugoslavia Jože Primožič (YUG) Elveția Eugen Mack (SUI)
1932 Italia Romeo Neri (ITA) Ungaria István Pelle (HUN) Finlanda Heikki Savolainen (FIN)
1936 Germania Konrad Frey (DEU) Elveția Michael Reusch (SUI) Germania Alfred Schwarzmann (DEU)
1948 Elveția Michael Reusch (SUI) Finlanda Veikko Huhtanen (FIN) Elveția Christian Kipfer (SUI)
Elveția Josef Stalder (SUI)
1952 Elveția Hans Eugster (SUI) Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS) Elveția Josef Stalder (SUI)
1956 Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS) Japonia Masami Kubota (JPN) Japonia Takashi Ono (JPN)
Japonia Masao Takemoto (JPN)
1960 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS) Italia Giovanni Carminucci (ITA) Japonia Takashi Ono (JPN)
1964 Japonia Yukio Endō (JPN) Japonia Shuji Tsurumi (JPN) Italia Franco Menichelli (ITA)
1968 Japonia Nakayama Akinori (JPN) Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS) Uniunea Sovietică Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS)
1972 Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Shigeru Kosamatsu (JPN) Japonia Eizo Kenmotsu (JPN)
1976 Japonia Sawao Katō (JPN) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS) Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN)
1980 Uniunea Sovietică Alexander Wassiljewitsch Tkatschow (URS) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Germania de Est Roland Brückner (GDR)
1984 Statele Unite ale Americii Bart Conner (USA) Japonia Nobuyuki Kajitani (JPN) Statele Unite ale Americii Mitchell Gaylord (USA)
1988 Uniunea Sovietică Wladimir Artjomow (URS) Uniunea Sovietică Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS) Germania de Est Sven Tippelt (GDR)
1992 Format:Country alias EUN Witali Schtscherbo (EUN) Republica Populară Chineză Li Jing (CHN) Format:Country alias EUN Igor Korobtschinski (EUN)
Japonia Masayuki Matsunaga (JPN)
Republica Populară Chineză Guo Linyao (CHN)
1996 Ucraina Rustam Scharipow (UKR) Statele Unite ale Americii Jair Lynch (USA) Belarus Witali Schtscherbo (BLR)
2000 Republica Populară Chineză Li Xiaopeng (CHN) Coreea de Sud Lee Joo-hyung (KOR) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2004 Ucraina Waleri Gontscharow (UKR) Japonia Hiroyuki Tomita (JPN) Republica Populară Chineză Li Xiaopeng (CHN)
2008 Republica Populară Chineză Li Xiaopeng (CHN) Coreea de Sud Yoo Won-chul (KOR) Uzbekistan Anton Fokin (UZB)
2012

Sol[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1932 Flag of Hungary 1940.svg István Pelle (HUN-1918) Elveția Georges Miez (SUI) Format:Country alias ITA-1861 Mario Lertora (ITA-1861)
1936 Elveția Georges Miez (SUI) Elveția Josef Walter (Turner) (SUI) Germania Konrad Frey (DEU-1933)
Elveția Eugen Mack (SUI)
1948 Flag of Hungary 1940.svg Ferenc Pataki (HUN-1918) Flag of Hungary 1940.svg János Mogyorósi-Klencs (HUN-1918) Flag of Czechoslovakia.svg Zdeněk Růžička (TCH)
1952 Suedia William Thoresson (SWE) Japonia Tadao Uesako (JPN)
Polonia Jerzy Jokiel (POL)
-
1956 Uniunea Sovietică Walentin Muratow (URS-1955) Japonia Nobuyuki Aihara (JPN)
Suedia William Thoresson (SWE)
Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS-1955)
-
1960 Japonia Nobuyuki Aihara (JPN) Uniunea Sovietică Juri Titow (URS-1955) Italia Franco Menichelli (ITA)
1964 Italia Franco Menichelli (ITA) Uniunea Sovietică Wiktor Lissizki (URS-1955)
Japonia Yukio Endō (JPN)
-
1968 Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Nakayama Akinori (JPN) Japonia Takeshi Katō (JPN)
1972 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955) Japonia Nakayama Akinori (JPN) Japonia Shigeru Kasamatsu (JPN)
1976 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955) Uniunea Sovietică Wladimir Marschenko (URS-1955) Statele Unite ale Americii Peter Kormann (USA)
1980 Germania de Est Roland Brückner (GDR) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)
1984 Republica Populară Chineză Li Ning (CHN) Republica Populară Chineză Lou Yun (CHN) Japonia Koji Sotomura (JPN)
Franța Philippe Vatuone (FRA)
1988 Uniunea Sovietică Sergei Wladimirowitsch Charkow (URS) Uniunea Sovietică Wladimir Artjomow (URS) Republica Populară Chineză Lou Yun (CHN)
Japonia Yukio lketani (JPN)
1992 Republica Populară Chineză Li Xiaoshuang (CHN) Format:Country alias EUN Grigori Misjutin (EUN)
Japonia Yukio lkatani (JPN)
-
1996 Grecia loannis Melissanidis (GRE) Republica Populară Chineză Li Xiaoshuang (CHN) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2000 Letonia Igors Vihrovs (LAT) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS) Bulgaria Jordan Jowtschew (BUL)
2004 Canada Kyle Shewfelt (CAN) România Marian Drăgulescu (ROM) Bulgaria Jordan Jowtschew (BUL)
2008 Republica Populară Chineză Zou Kai (CHN) Spania Gervasio Deferr (ESP) Rusia Anton Sergejewitsch Goluzuzkow (RUS)
2012 Republica Populară Chineză Zou Kai (CHN) Japonia Kōhei Uchimura (JPN) Rusia Denis Ablyazin (RUS)

Sărituri[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Germania Carl Schuhmann (DEU-1867) * Elveția Louis Zutter (SUI) * Germania Hermann Weingärtner (DEU-1867)
1904 Statele Unite ale Americii Anton Heida (USA 45 Stars)
Statele Unite ale Americii George Eyser (USA 45 Stars)
- Statele Unite ale Americii William Merz (USA 45 Stars)
1924 US flag 48 stars.svg Frank Kriz (USA 48 Stars) Flag of Czechoslovakia.svg Jan Koutny (TCH) Flag of Czechoslovakia.svg Bohumil Markovski (TCH)
1928 Elveția Eugen Mack (SUI) Flag of Czechoslovakia.svg Emanuel Löffler (TCH) Format:Country alias YUG-1918 Stane Derganc (YUG-1918)
1932 Format:Country alias ITA-1861 Savino Guglielmetti (ITA-1861) US flag 48 stars.svg Alfred Jochim (USA 48 Stars) US flag 48 stars.svg Edward Carmichael (USA 48 Stars)
1936 Germania Alfred Schwarzmann (DEU-1933) Elveția Eugen Mack (SUI) Germania Matthias Volz (DEU-1933)
1948 Finlanda Paavo Aaltonen (FIN) Finlanda Olavi Rove (FIN) Ungaria János Mogyorósi-Klencs (HUN)
Ungaria Ferenc Pataki (HUN)
Flag of Czechoslovakia.svg Leo Sotornik (TCH)
1952 Format:Country alias URS-1923 Wiktor Tschukarin (URS-1923) Japonia Masao Takemoto (JPN) Japonia Tadao Uesako (JPN)
Japonia Takashi Ono (JPN)
1956 Germania Helmut Bantz (GER)
Uniunea Sovietică Walentin Muratow (URS-1955)
- Uniunea Sovietică Juri Titow (URS-1955)
1960 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
Japonia Takashi Ono (JPN)
- Uniunea Sovietică Wladimir Wladimirowitsch Portnoi (URS-1955)
1964 Japonia Haruhiro Yamashita (JPN) Uniunea Sovietică Wiktor Lissizki (URS-1955) Finlanda Hannu Rantakari (FIN)
1968 Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955) Japonia Yukio Endō (JPN) Uniunea Sovietică Sergei Diomidow (URS-1955)
1972 Germania de Est Klaus Köste (GDR) Uniunea Sovietică Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS-1955) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)
1976 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955) Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN) Japonia Hiroshi Kajiyma (JPN)
1980 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Germania de Est Roland Brückner (GDR)
1984 Republica Populară Chineză Lou Yun (CHN) Republica Populară Chineză Li Ning (CHN)
Japonia Koji Gushiken (JPN)
Statele Unite ale Americii Mitchell Gaylord (USA)
Japonia Shinji Morisue (JPN)
-
1988 Republica Populară Chineză Lou Yun (CHN) Germania de Est Sylvio Kroll (GDR) Coreea de Sud Park Jong-hoon (KOR)
1992 Format:Country alias EUN Witali Schtscherbo (EUN) Format:Country alias EUN Grigori Misjutin (EUN) Coreea de Sud Yoo Ok-ryul (KOR)
1996 Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS) Coreea de Sud Yeo Hong-chul (KOR) Belarus Witali Schtscherbo (BLR)
2000 Spania Gervasio Deferr (ESP) Rusia Alexei Bondarenko (RUS) Polonia Leszek Blanik (POL)
2004 Spania Gervasio Deferr (ESP) Letonia Jevgēņijs Saproņenko (LAT) România Marian Drăgulescu (ROM)
2008 Polonia Leszek Blanik (POL) Franța Thomas Bouhail (FRA) Rusia Anton Sergejewitsch Goluzuzkow (RUS)
2012

Bară fixă[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Germania Hermann Weingärtner (DEU-1867) * Germania Alfred Flatow (DEU-1867) * -
1904 Statele Unite ale Americii Anton Heida (USA 45 Stars)
Statele Unite ale Americii Edward Hennig (USA 45 Stars)
- Statele Unite ale Americii George Eyser (USA 45 Stars)
1924 Format:Country alias YUG-1918 Leon Štukelj (YUG-1918) Elveția Jean Gutweninger (SUI) Franța André Higelin (FRA)
1928 Elveția Georges Miez (SUI) Format:Country alias ITA-1861 Romeo Neri (ITA-1861) Elveția Eugen Mack (SUI)
1932 US flag 48 stars.svg Dallas Denver Bixler (USA 48 Stars) Finlanda Heikki Savolainen (FIN) Finlanda Einari Teräsvirta (FIN)
1936 Finlanda Aleksanteri Saarvala (FIN) Germania Konrad Frey (DEU-1933) Germania Alfred Schwarzmann (DEU-1933)
1948 Elveția Josef Stalder (SUI) Elveția Walter Lehmann (Turner) (SUI) Finlanda Veikko Huhtanen (FIN)
1952 Elveția Jack Günthard (SUI) Elveția Josef Stalder (SUI)
Germania Alfred Schwarzmann (GER)
-
1956 Japonia Takashi Ono (JPN) Uniunea Sovietică Juri Titow (URS-1955) Japonia Masao Takemoto (JPN)
1960 Japonia Takashi Ono (JPN) Japonia Masao Takemoto (JPN) Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
1964 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955) Uniunea Sovietică Juri Titow (URS-1955) Iugoslavia Miroslav Cerar (YUG)
1968 Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)
Japonia Nakayama Akinori (JPN)
- Japonia Eizo Kenmotsu (JPN)
1972 Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN) Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Shigeru Kasamatsu (JPN)
1976 Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN) Japonia Eizo Kenmotsu (JPN) Franța Henri Boerio (FRA)
Germania de Vest Eberhard Gienger (FRG)
1980 Format:Country alias BUL-1971 Stojan Deltschew (BUL-1971) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)
1984 Japonia Shinji Morisue (JPN) Republica Populară Chineză Tong Fei (CHN) Japonia Koji Gushiken (JPN)
1988 Uniunea Sovietică Wladimir Artjomow (URS)
Uniunea Sovietică Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS)
- Germania de Est Holger Behrendt (GDR)
1992 Statele Unite ale Americii Trent Dimas (USA) Format:Country alias EUN Grigori Misjutin (EUN)
Germania Andreas Wecker (GER)
-
1996 Germania Andreas Wecker (GER) Bulgaria Krassimir Dunew (BUL) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
Belarus Witali Schtscherbo (BLR)
Republica Populară Chineză Fan Bin (CHN)
2000 Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS) Franța Benjamin Varonian (FRA) Coreea de Sud Lee Joo-hyung (KOR)
2004 Italia Igor Cassina (ITA) Statele Unite ale Americii Paul Hamm (USA) Japonia Isao Yoneda (JPN)
2008 Republica Populară Chineză Zou Kai (CHN) Statele Unite ale Americii Jonathan Horton (USA) Germania Fabian Hambüchen (GER)
2012

Inele[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Grecia Ioannis Mitropoulos (GRC-1828) * Germania Hermann Weingärtner (DEU-1867) * Grecia Petros Persakis (GRC-1828) *
1904 Statele Unite ale Americii Herman Glass (USA 45 Stars) Statele Unite ale Americii Williarn Merz (USA 45 Stars) Statele Unite ale Americii Emil Voigt (Turner) (USA 45 Stars)
1924 Format:Country alias ITA-1861 Francesco Martino (Turner) (ITA-1861) Flag of Czechoslovakia.svg Robert Prazak (TCH) Flag of Czechoslovakia.svg Ladislav Vácha (TCH)
1928 Format:Country alias YUG-1918 Leon Štukelj (YUG-1918) Flag of Czechoslovakia.svg Ladislav Vácha (TCH) Flag of Czechoslovakia.svg Emanuel Löffler (TCH)
1932 US flag 48 stars.svg George Julius Gulack (USA 48 Stars) US flag 48 stars.svg William Thomas Denton (USA 48 Stars) Format:Country alias ITA-1861 Giovanni Lattuada (ITA-1861)
1936 Flag of Czechoslovakia.svg Alois Hudec (TCH) Format:Country alias YUG-1918 Leon Štukelj (YUG-1918) Germania Matthias Volz (DEU-1933)
1948 Elveția Karl Frei (SUI) Elveția Michael Reusch (SUI) Flag of Czechoslovakia.svg Zdeněk Růžička (TCH)
1952 Format:Country alias URS-1923 Grant Schaginjan (URS-1923) Format:Country alias URS-1923 Wiktor Tschukarin (URS-1923) Elveția Hans Eugster (SUI)
Format:Country alias URS-1923 Dmitri Leonkin (URS-1923)
1956 Uniunea Sovietică Albert Asarjan (URS-1955) Uniunea Sovietică Walentin Muratow (URS-1955) Japonia Masao Takemoto (JPN)
Japonia Masami Kubota (JPN)
1960 Uniunea Sovietică Albert Asarjan (URS-1955) Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955) Japonia Takashi Ono (JPN)
Format:Country alias BUL-1946 Welik Kapsazow (BUL-1946)
1964 Japonia Takuji Hayata (JPN) Italia Franco Menichelli (ITA) Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
1968 Japonia Nakayama Akinori (JPN) Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955) Japonia Sawao Katō (JPN)
1972 Japonia Nakayama Akinori (JPN) Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955) Japonia Mitsuo Tsukahara (JPN)
1976 Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS-1955) România Dan Grecu (ROM-1965)
1980 Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Uniunea Sovietică Alexander Wassiljewitsch Tkatschow (URS) Flag of Czechoslovakia.svg Jiří Tabák (TCH)
1984 Japonia Koji Gushiken (JPN)
Republica Populară Chineză Li Ning (CHN)
- Statele Unite ale Americii Mitchell Gaylord (USA)
1988 Germania de Est Holger Behrendt (GDR)
Uniunea Sovietică Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
- Germania de Est Sven Tippelt (GDR)
1992 Format:Country alias EUN Witali Schtscherbo (EUN) Republica Populară Chineză Li Jing (CHN) Germania Andreas Wecker (GER)
Republica Populară Chineză Li Xiaoshuang (CHN)
1996 Italia Jury Chechi (ITA) România Dan Burinca (ROM)
Ungaria Szilveszter Csollany (HUN)
-
2000 Ungaria Szilveszter Csollany (HUN) Grecia Dimosthenis Tampakos (GRE) Bulgaria Jordan Jowtschew (BUL)
2004 Grecia Dimosthenis Tambakos (GRE) Bulgaria Jordan Jowtschew (BUL) Italia Jury Chechi (ITA)
2008 Republica Populară Chineză Chen Yibing (CHN) Republica Populară Chineză Yang Wei (Turner) (CHN) Ucraina Oleksandr Vorobiov (UKR)
2012

Cal cu mânere[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Elveția Louis Zutter (SUI) * Germania Hermann Weingärtner (DEU-1867) * -
1904 Statele Unite ale Americii Anton Heida (USA 45 Stars) Statele Unite ale Americii George Eyser (USA 45 Stars) Statele Unite ale Americii William Merz (USA 45 Stars)
1924 Elveția Josef Wilhelm (SUI) Elveția Jean Gutweninger (SUI) Elveția Antoine Rebetez (SUI)
1928 Elveția Hermann Hänggi (SUI) Elveția Georges Miez (SUI) Finlanda Heikki Savolainen (FIN)
1932 Flag of Hungary 1940.svg István Pelle (HUN-1918) Format:Country alias ITA-1861 Omero Bonoli (ITA-1861) US flag 48 stars.svg Frank Haubold (USA 48 Stars)
1936 Germania Konrad Frey (DEU-1933) Elveția Eugen Mack (SUI) Elveția Albert Bachmann (Turner) (SUI)
1948 Finlanda Paavo Aaltonen (FIN)
Finlanda Veikko Huhtanen (FIN)
Finlanda Heikki Savolainen (FIN)
- -
1952 Format:Country alias URS-1923 Wiktor Tschukarin (URS-1923) Format:Country alias URS-1923 Jewgeni Korolkow (URS-1923)
Format:Country alias URS-1923 Grant Schaginjan (URS-1923)
-
1956 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955) Japonia Takashi Ono (JPN) Uniunea Sovietică Wiktor Tschukarin (URS-1955)
1960 Uniunea Sovietică Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
Finlanda Eugen Ekman (FIN)
- Japonia Shuji Tsurumi (JPN)
1964 Iugoslavia Miroslav Cerar (YUG) Japonia Shuji Tsurumi (JPN) Uniunea Sovietică Juri Zapenko (URS-1955)
1968 Iugoslavia Miroslav Cerar (YUG) Finlanda Olli Laiho (FIN) Uniunea Sovietică Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)
1972 Uniunea Sovietică Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS-1955) Japonia Sawao Katō (JPN) Japonia Eizo Kenmotsu (JPN)
1976 Format:Country alias HUN-1957 Zoltán Magyar (HUN-1957) Japonia Eizo Kenmotsu (JPN) Uniunea Sovietică Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)
1980 Format:Country alias HUN-1957 Zoltán Magyar (HUN-1957) Uniunea Sovietică Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS) Germania de Est Michael Nikolay (GDR)
1984 Republica Populară Chineză Li Ning (CHN)
Statele Unite ale Americii Peter Vidmar (USA)
- Statele Unite ale Americii Timothy Daggett (USA)
1988 Format:Country alias BUL-1971 Ljubomir Geraskow (BUL-1971)
Format:Country alias HUN-1957 Zsolt Borkai (HUN-1957)
Uniunea Sovietică Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
- -
1992 Format:Country alias EUN Witali Schtscherbo (EUN)
[[Imagine:Format:Country flag alias PRK|22x20px|flag of North Korea.svg]] Pae Gil-su (PRK)
- Germania Andreas Wecker (GER)
1996 Elveția Donghua Li (SUI) România Marius Urzică (ROM) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2000 România Marius Urzică (ROM) Franța Éric Poujade (FRA) Rusia Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2004 Republica Populară Chineză Teng Haibin (CHN) România Marius Urzică (ROM) Japonia Takehiro Kashima (JPN)
2008 Republica Populară Chineză Xiao Qin (CHN) Croația Filip Ude (CRO) Marea Britanie Louis Smith (GBR)
2012 Ungaria Krisztián Berki (HUN) Marea Britanie Louis Smith (GBR) Marea Britanie Max Whitlock (GBR)

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ a b IOC a înregistrat medalia austriacului Julius Lenhart la medaliile USA cu toate că el n-a deținut cetățenia americană
  2. ^ Clubul de gimnastică Philadelphia
  3. ^ Clubul de gimnastică New York
  4. ^ Clubul Central de gimnastică din Chicago
  5. ^ Înainte de 1917 Marele Principat al Finlandei și Imperiul Rus erau într-o Uniune. Cu toate că Finlanda avea o echipă sportivă separată, finlandezii apăreau sub steagul rusesc la competiții sportive iar la premieri se intona imnul rus.

Vezi și[modificare | modificare sursă]