Listă de filme polițiste din anii 1940

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de filme polițiste lansate în anii 1950.

Titlu Regizor Distribuție Țară Sub-gen /Note
1940
The Bank Dick Edward F. Cline W.C. Fields, Cora Witherspoon, Una Merkel Statele Unite Crime comedy[1]
The Fatal Hour William Nigh Boris Karloff, Grant Withers, Marjorie Reynolds Statele Unite [2]
The House Across the Bay Archie Mayo George Raft, Joan Bennett, Lloyd Nolan Statele Unite [3]
1941
High Sierra Raoul Walsh Humphrey Bogart, Ida Lupino, Arthur Kennedy Statele Unite [4]
Invisible Ghost Joseph H. Lewis Bela Lugosi, Polly Ann Young, John McGuire Statele Unite [5]
1942
Gang Busters Noel Smith, Ray Taylor Robert Armstrong, Joseph Crehan Statele Unite Film serial[6]
Larceny, Inc. Lloyd Bacon Edward G. Robinson, Jane Wyman, Broderick Crawford Statele Unite [7]
Moontide Fritz Lang, Archie Mayo Jean Gabin, Ida Lupino, Thomas Mitchell Statele Unite Crime drama[8]
This Gun for Hire Frank Tuttle Veronica Lake, Robert Preston, Laird Cregar Statele Unite [9]
1943
The Chance of a Lifetime William Castle Chester Morris, Erik Rolf, Jeanne Bates Statele Unite [10]
G-Men vs The Black Dragon William Witney Hooper Atchley, Harry Burns, Rod Cameron Statele Unite [11]
It Happened at the Inn Jacques Becker Fernand Ledoux, Georges Rollin, Blanchette Brunoy Franța Crime drama[12]
Ossessione Luchino Visconti Clara Calamai, Massimo Girotti, Juan de Landa Italia Crime drama[13]
1944
Bluebeard Edgar G. Ulmer John Carradine, Jean Parker, Nils Asther Statele Unite [14]
Delinquent Daughters Albert Herman Fifi D'Orsay, Teala Loring, Mary Bovard Statele Unite [15]
Double Indemnity Billy Wilder Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson Statele Unite [16]
The Woman in the Window Fritz Lang Edward G. Robinson, Joan Bennett, Raymond Massey Statele Unite Crime drama[17]
1945
Crime, Inc. Lew Landers Leo Carrillo, Tom Neal, Martha Tilton Statele Unite [18]
Detour Edgar G. Ulmer Tom Neal, Ann Savage, Claudia Drake Statele Unite [19]
Federal Operator 99 Spencer Gordon Bennet, Yakima Canutt, Wallace A. Grissell Statele Unite [20]
Mildred Pierce Michael Curtiz Joan Crawford, Jack Carson, Zachary Scott Statele Unite Crime drama[21]
Pillow of Death Wallace W. Fox Lon Chaney, Jr., Brenda Joyce, Clara Blandick Statele Unite [22]
Scarlet Street Fritz Lang Edward G. Robinson, Joan Bennett, Dan Duryea Statele Unite [23]
1946
The Blue Dahlia George Marshall Alan Ladd, Veronica Lake, William Bendix Statele Unite Crime thriller[24]
Copie conforme Jean Dréville Louis Jouvet, Suzy Delair, Annette Poivre Franța Crime comedy[25]
The Dark Mirror Robert Siodmak Olivia de Havilland, Lew Ayres, Thomas Mitchell Statele Unite Crime thriller[26]
Just Before Dawn William Castle Charles Arnt, Robert Barrat Statele Unite [27]
The Killers Robert Siodmak Burt Lancaster, Ava Gardner, Edmond O'Brien Statele Unite [28]
Panique Julien Duvivier Michel Simon, Viviane Romance, Paul Bernard Franța Crime drama[29]
The Postman Always Rings Twice Tay Garnett Lana Turner, John Garfield, Cecil Kellaway Statele Unite [30]
1947
Boomerang Elia Kazan Dana Andrews, E.J. Ballantine, Jane Wyatt Statele Unite Crime drama[31]
Born to Kill Robert Wise Lawrence Tierney, Claire Trevor, Walter Slezak Statele Unite [32]
Brute Force Jules Dassin Burt Lancaster, Hume Cronyn, Charles Bickford Statele Unite Prison film[33]
The Devil Thumbs a Ride Felix E. Feist Lawrence Tierney, Ted North, Nan Leslie Statele Unite [34]
Kiss of Death Henry Hathaway Victor Mature, Brian Donlevy, Coleen Gray Statele Unite Crime thriller[35]
The Long Night Anatole Litvak Henry Fonda, Barbara Bel Geddes, Vincent Price Statele Unite Crime drama[36]
Monsieur Verdoux Charles Chaplin Charles Chaplin, Ada-May, Marjorie Bennett Statele Unite Crime comedy[37]
Nightmare Alley Edmund Goulding Tyrone Power, Coleen Gray, Joan Blondell Statele Unite Crime drama[38]
Out of the Past Jacques Tourneur Robert Mitchum, Jane Greer, Kirk Douglas Statele Unite [39]
Quai des Orfèvres Henri-Georges Clouzot Louis Jouvet, Bernard Blier, Suzy Delair Franța Crime drama[40]
Ride the Pink Horse Robert Montgomery Robert Montgomery, Wanda Hendrix, Rita Conde Statele Unite [41]
T-Men Anthony Mann Dennis O'Keefe, Mary Meade, Charles McGraw Statele Unite [42]
They Won't Believe Me Irving Pichel Robert Young, Susan Hayward, Rita Johnson Statele Unite [43]
1948
Au-delà des grilles René Clément Jean Gabin, Isa Miranda, Andrea Checchi FranțaItalia Crime drama[44]
Brass Monkey Thornton Freeland Avril Angers. Henry Edwards, Carroll Levis Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [45]
Cry of the City Robert Siodmak Victor Mature, Richard Conte, Fred Clark Statele Unite [46]
Dedee d'Anvers Yves Allégret Simone Signoret, Marcello Pagliero, Bernard Blier Franța Crime drama[47]
Force of Evil Abraham Polonsky John Garfield, Thomas Gomez, Marie Windsor Statele Unite Crime drama[48]
He Walked by Night Alfred L. Werker Richard Basehart, Scott Brady, Roy Roberts Statele Unite Crime thriller[49]
Hollow Triumph Steve Sekely Paul Henreid, Joan Bennett, Eduard Franz Statele Unite [50]
Key Largo John Huston Humphrey Bogart, Edward G. Robinson, Monte Blue Statele Unite [51]
Noose Edmond T. Gréville Carole Landis, Joseph Calleia, Derek Farr Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [52]
Raw Deal Anthony Mann Dennis O'Keefe, Claire Trevor, Marsha Hunt Statele Unite [53]
Road House Jean Negulesco Ida Lupino, Cornel Wilde Statele Unite Crime drama[54]
The Naked City Jules Dassin Barry Fitzgerald, Howard Duff, Dorothy Hart Statele Unite Crime drama[55]
1949
The Bribe Robert Z. Leonard Robert Taylor, Ava Gardner, Charles Laughton Statele Unite [56]
Criss Cross Robert Siodmak Burt Lancaster, Yvonne De Carlo, Dan Duryea Statele Unite [57]
Kind Hearts and Coronets Robert Hamer Dennis Price, Alec Guinness, Valerie Hobson Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [58]
The Devil's Henchman Seymour Friedman Warner Baxter, Al Bridge, Ken Christy Statele Unite [59]
Entre onze heures et minuit Henri Decoin Louis Jouvet, Madeleine Robinson, Monique Melinand Franța [60]
The File on Thelma Jordon Robert Siodmak Barbara Stanwyck, Wendell Corey, Paul Kelly Statele Unite [61]
Johnny Stool Pigeon William Castle Howard Duff, Shelley Winters, Dan Duryea Statele Unite [62]
Port of New York Laslo Benedek Scott Brady, Richard Rober, K.T. Stevens Statele Unite [63]
The Reckless Moment Max Ophüls James Mason, Joan Bennett, Geraldine Brooks Statele Unite Crime drama[64]
Red Light Roy Del Ruth George Raft, Virginia Mayo, Raymond Burr Statele Unite [65]
They Live by Night Nicholas Ray Cathy O'Donnell, Farley Granger, Howard Da Silva Statele Unite Crime drama[66]
Too Late for Tears Byron Haskin Lizabeth Scott, Don DeFore, Dan Duryea Statele Unite [67]
Under Capricorn Alfred Hitchcock Ingrid Bergman, Joseph Cotten, Michael Wilding, Sr. Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordStatele Unite Crime drama[68]
Une si jolie petite plage Yves Allégret Gérard Philipe, Madeleine Robinson, Jean Servais Franța Crime drama[69]
White Heat Raoul Walsh James Cagney, Virginia Mayo, Edmond O'Brien Statele Unite [70]

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Erickson, Hal. „The Bank Dick: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-bank-dick-3885. Accesat la 15 iunie 2010. 
  2. ^ Erickson, Hal. „The Fatal Hour: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-fatal-hour-16894. Accesat la 15 iunie 2010. 
  3. ^ Erickson, Hal. „The House Across the Bay: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-house-across-the-bay-23327. Accesat la 15 iunie 2010. 
  4. ^ Erickson, Hal. „High Sierra: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/high-sierra-22400. Accesat la 16 iunie 2010. 
  5. ^ Erickson, Hal. „Invisible Ghost: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-invisible-ghost-25330. Accesat la 15 iunie 2010. 
  6. ^ Wollstein, Hans J.. „Gang Busters: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/gang-busters-serial-121842. Accesat la 15 iunie 2010. 
  7. ^ Brennan, Sandra. „Larceny, Inc.: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/larceny-inc-98638. Accesat la 15 iunie 2010. 
  8. ^ Erickson, Hal. „Moontide: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/moontide-102841. Accesat la 15 iunie 2010. 
  9. ^ Erickson, Hal. „This Gun for Hire: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/this-gun-for-hire-49518. Accesat la 15 iunie 2010. 
  10. ^ Erickson, Hal. „The Chance of a Lifetime: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-chance-of-a-lifetime-130131. Accesat la 15 iunie 2010. 
  11. ^ Wollstein, Hans J.. „G-Men vs The Black Dragon: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/g-men-vs-the-black-dragon-19035. Accesat la 15 iunie 2010. 
  12. ^ Erickson, Hal. „Goupi Mains Rouges”. Allmovie. http://allmovie.com/work/goupi-mains-rouges-96856. Accesat la 2 iulie 2010. 
  13. ^ Firsching, Robert. „Ossessione: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ossessione-36698. Accesat la 15 iunie 2010. 
  14. ^ Erickson, Hal. „Bluebeard: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/bluebeard-6304. Accesat la 15 iunie 2010. 
  15. ^ Erickson, Hal. „Delinquent Daughters: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/delinquent-daughters-13137. Accesat la 15 iunie 2010. 
  16. ^ Rasmussen, Linda. „Double Indemnity: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/double-indemnity-14457. Accesat la 15 iunie 2010. 
  17. ^ Rasmussen, Linda. „The Woman in the Window: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-woman-in-the-window-117483. Accesat la 15 iunie 2010. 
  18. ^ Erickson, Hal. „Crime Inc.: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/crime-inc-88166. Accesat la 15 iunie 2010. 
  19. ^ Erickson, Hal. „Detour: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/detour-13446. Accesat la 15 iunie 2010. 
  20. ^ Wollstein, Hans J.. „Federal Operator 99: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/federal-operator-99-serial-125467. Accesat la 15 iunie 2010. 
  21. ^ Erickson, Hal. „Federal Operator 99: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/mildred-pierce-32653. Accesat la 15 iunie 2010. 
  22. ^ Erickson, Hal. „Pillow of Death: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/pillow-of-death-106112. Accesat la 15 iunie 2010. 
  23. ^ Rasmussen, Linda. „Scarlet Street: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/scarlet-street-43096. Accesat la 15 iunie 2010. 
  24. ^ Rasmussen, Linda. „Scarlet Street: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-blue-dahlia-85498. Accesat la 15 iunie 2010. 
  25. ^ Copie Conforme: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/copie-conforme-143584. Accesat la 15 iunie 2010. 
  26. ^ Erickson, Hal. „The Dark Mirror: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-dark-mirror-12254. Accesat la 15 iunie 2010. 
  27. ^ Brennan, Sandra. „Just Before Dawn: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/just-before-dawn-97464. Accesat la 15 iunie 2010. 
  28. ^ Erickson, Hal. „The Killers: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-killers-120013. Accesat la 15 iunie 2010. 
  29. ^ Erickson, Hal. „Panique: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/panique-37179. Accesat la 15 iunie 2010. 
  30. ^ Erickson, Hal. „The Postman Always Rings Twice: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-postman-always-rings-twice-38843. Accesat la 15 iunie 2010. 
  31. ^ Rasmussen, Linda. „Boomerang: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/boomerang-85653. Accesat la 16 iunie 2010. 
  32. ^ Erickson, Hal. „Born to Kill: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/born-to-kill-6753. Accesat la 15 iunie 2010. 
  33. ^ Deming, Mark. „Brute Force: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/brute-force-86168. Accesat la 15 iunie 2010. 
  34. ^ Erickson, Hal. „The Devil Thumbs a Ride: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-devil-thumbs-a-ride-13506. Accesat la 15 iunie 2010. 
  35. ^ Erickson, Hal. „Kiss of Death: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/kiss-of-death-27533. Accesat la 15 iunie 2010. 
  36. ^ Butler, Craig. „The Long Night: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-long-night-100097. Accesat la 15 iunie 2010. 
  37. ^ Erickson, Hal. „Monsieur Verdoux: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/monsieur-verdoux-33146. Accesat la 15 iunie 2010. 
  38. ^ Erickson, Hal. „Nightmare Alley: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/nightmare-alley-104038. Accesat la 15 iunie 2010. 
  39. ^ Erickson, Hal. „Out of the Past: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/out-of-the-past-36805. Accesat la 15 iunie 2010. 
  40. ^ Williams, Karl. „Quai des Orfèvres: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/quai-des-orfvres-26033. Accesat la 15 iunie 2010. 
  41. ^ Erickson, Hal. „Ride the Pink Horse: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ride-the-pink-horse-107842. Accesat la 15 iunie 2010. 
  42. ^ Erickson, Hal. „T-Men: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/t-men-48286. Accesat la 15 iunie 2010. 
  43. ^ Press, Steve. „They Won't Believe Me: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/they-wont-believe-me-49435. Accesat la 15 iunie 2010. 
  44. ^ Erickson, Hal. „Au-Dela Des Grilles: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/au-dela-des-grilles-115889. Accesat la 15 iunie 2010. 
  45. ^ Brass Monkey: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-brass-monkey-85880. Accesat la 15 iunie 2010. 
  46. ^ Press, Steve. „Cry of the City: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/cry-of-the-city-88316. Accesat la 15 iunie 2010. 
  47. ^ Erickson, Hal. „Dedee d'Anvers: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/dedee-danvers-89066. Accesat la 15 iunie 2010. 
  48. ^ Eder, Bruce. „Force of Evil: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/force-of-evil-18176. Accesat la 15 iunie 2010. 
  49. ^ Erickson, Hal. „He Walked By Night: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/he-walked-by-night-21761. Accesat la 15 iunie 2010. 
  50. ^ Press, Steve. „The Scar: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-scar-22736. Accesat la 15 iunie 2010. 
  51. ^ Erickson, Hal. „Key Largo: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/key-largo-27130. Accesat la 15 iunie 2010. 
  52. ^ Eder, Bruce. „The Silk Noose: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-silk-noose-110184. Accesat la 15 iunie 2010. 
  53. ^ Brennan, Sandra. „The Raw Deal: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/raw-deal-107322. Accesat la 15 iunie 2010. 
  54. ^ Erickson, Hal. „Road House: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/road-house-41560. Accesat la 15 iunie 2010. 
  55. ^ http://www.allmovie.com/dvd/the-naked-city-criterion-collection-153903
  56. ^ Erickson, Hal. „The Bribe: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-bribe-85943. Accesat la 15 iunie 2010. 
  57. ^ Press, Steve. „Criss Cross: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/criss-cross-11555. Accesat la 15 iunie 2010. 
  58. ^ Brenner, Paul. „Kind Hearts and Coronets: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/kind-hearts-and-coronets-27361. Accesat la 15 iunie 2010. 
  59. ^ Erickson, Hal. „The Devil's Henchman: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-devils-henchmen-89377. Accesat la 15 iunie 2010. 
  60. ^ Erickson, Hal. „Entre Onze Heures Et Minuit: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/entre-onze-heures-et-minuit-164941. Accesat la 15 iunie 2010. 
  61. ^ Erickson, Hal. „The File on Thelma Jordon: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-file-on-thelma-jordon-91417. Accesat la 15 iunie 2010. 
  62. ^ Erickson, Hal. „Johnny Stool Pigeon: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/johnny-stool-pigeon-97280. Accesat la 16 iunie 2010. 
  63. ^ Erickson, Hal. „Port of New York: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/port-of-new-york-38753. Accesat la 15 iunie 2010. 
  64. ^ Vick, Tom. „The Reckless Moment: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-reckless-moment-40622. Accesat la 15 iunie 2010. 
  65. ^ Brennan, Sandra. „Red Light: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/red-light-107450. Accesat la 15 iunie 2010. 
  66. ^ Erickson, Hal. „They Live by Night: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/they-live-by-night-49416. Accesat la 15 iunie 2010. 
  67. ^ Erickson, Hal. „Too Late for Tears: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/too-late-for-tears-50397. Accesat la 15 iunie 2010. 
  68. ^ Erickson, Hal. „Under Capricorn: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/under-capricorn-51709. Accesat la 15 iunie 2010. 
  69. ^ Erickson, Hal. „Une Si Jolie Petite Plage: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/une-si-jolie-petite-plage-141498. Accesat la 15 iunie 2010. 
  70. ^ Erickson, Hal. „White Heat: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/white-heat-54303. Accesat la 15 iunie 2010.