Listă de filme de animație din anii 2010

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de liste de filme de animație din anii 2010:

Data lansării necunoscută[modificare | modificare sursă]

Această secțiune conține filme de animație, care în prezent sunt fie în producție, fie terminate și așteaptă să fie distribuite, fie blocat în faza de post-producție sau au fost abandonate și au o dată de lansare necunoscută.

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ DeMott, Rick (28 aprilie 2005). „Platinum Studios To Make CG Horror Flick Bonesaw”. Animation World Network. http://www.awn.com/news/films/platinum-studios-make-cg-horror-flick-bonesaw. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  2. ^ Gravett, Paul (21 decembrie 2008). „Nicolas de Crécy: Prosopopus”. Paul Gravett. http://www.paulgravett.com/index.php/articles/article/nicolas_de_crecy/. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  3. ^ Kohler, Chris (30 octombrie 2006). „Oddworld Back to Games (and Movie!)”. Wired. http://www.wired.com/gamelife/2006/10/oddworld_back_t/. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  4. ^ Purchese, Robert (13 noiembrie 2008). „Oddworld's Citizen Siege still on track”. Eurogamer.net. http://www.eurogamer.net/articles/oddworlds-citizen-siege-still-on-track. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  5. ^ In Production”. Animation Europe. http://www.animationeurope.com/inproduction.asp. Accesat la 3 octombrie 2011. 
  6. ^ Johnny Depp Getting Animated About Bukowski”. TMZ. 13 februarie 2007. http://www.tmz.com/2007/02/13/johnny-depp-getting-animated-about-bukowski/#.Ts-vv3Jbp2A. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  7. ^ Animated SA Movie Kalahari to Compete with Hollywood”. Animation SA. http://www.animationsa.org/article/animated-sa-movie-kalahari-compete-with-hollywood. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  8. ^ a b Pentamedia Graphics Ltd.”. The Economic Times. India Times. http://economictimes.indiatimes.com/directorsreport.cms?companyid=11431&year=2007. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  9. ^ Unhandled Of exception”. Babelfish.altavista.com. 17 octombrie 2005. http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=ru_en&url=http%3A%2F%2Fgzt.ru%2Fculture%2F2005%2F10%2F17%2F212625.html. Accesat la 29 martie 2011. 
  10. ^ This 3D film Magik, made in India”. Express India. 11 martie 2007. http://www.expressindia.com/news/fullstory.php?newsid=82773. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  11. ^ Films”. Media Factory. http://www.mfi-vfx.com/home_2.htm. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  12. ^ Mammuk”. The Animation Band. http://www.theanimationband.com/en/mammuk.html. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  13. ^ Swain, Bob (22 martie 2004). „The Cartoon Movie Report”. Animation World Network. http://www.awn.com/articles/cartoon-movie-report-0/page/4,1. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  14. ^ Young, Al (1 martie 2009). „PROMO FOR SHIM HYUNG-RAE'S CG ANIMATED FILM MEMORY OF BREAD”. Twitch Film. http://twitchfilm.com/news/2009/03/promo-for-shim-hyung-raes-cg-animated-film-memory-of-bread.php. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  15. ^ 'Moon Man' Lands in Cartoon Saloon”. IFTN. 24 februarie 2011. http://www.iftn.ie/news/?act1=record&only=1&aid=73&rid=4283672&tpl=archnews&force=1. Accesat la 9 noiembrie 2011. 
  16. ^ Zeitchik, Steven (28 septembrie 2006). „'Naughty' gets going”. Variety. http://www.variety.com/article/VR1117950929. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  17. ^ Speak Up Archive: The Man with the Red Scarf: Pablo Ferro
  18. ^ Current projects”. Argus International. http://eng.argusinternational.ru/about/projects/. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  19. ^ Central Partnership to make animated films”. KinoBusiness.com. 4 aprilie 2008. http://www.kinobusiness.com/content/view/606/31/. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  20. ^ Сапсан: премьера нового полнометражного мульпроекта весной 2008 года”. Kino Teatr. 5 iunie 2007. http://www.kino-teatr.ru/kino/news/6-5/365/print/. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  21. ^ Baisley, Sarah (5 aprilie 2007). „Once Upon a Christmas Village Short to Go Full Feature”. Animation World Network. http://www.awn.com/news/films/once-upon-christmas-village-short-go-full-feature. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  22. ^ Steele, Jason (7 octombrie 2009). „Updates…”. FilmCow. http://www.filmcow.com/blog/2009/10/07/updates/. Accesat la 25 noiembrie 2011. 
  23. ^ Fedorova, Daria (14 ianuarie 2007). „Preview: Гаргантюа и Пантагрюэль”. Render.ru. http://www.render.ru/books/show_book.php?book_id=491. Accesat la 30 noiembrie 2011. 
  24. ^ Toaru Majutsu no Index/A Certain Magical Index Film Green-Lit”. Anime News Network. 2 octombrie 2011. http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-10-02/toaru-majutsu-no-index-film-green-lit. Accesat la 2 octombrie 2011. 
  25. ^ Goro Miyazaki, Hideaki Anno's Ghibli Projects Outlined”. Anime News Network. 11 februarie 2012. http://www.animenewsnetwork.com/news/2012-02-11/goro-miyazaki-hideaki-anno-ghibli-projects-outlined. Accesat la 11 februarie 2001. 
  26. ^ a b The Water Warriors (TBA) - Movie Preview - RopeofSilicon.com
  27. ^ Gavish, Izhar (5 iulie 2007). „Start-up Animation Lab launches high-tech filmmaking in Israel”. Haaretz.com. http://www.haaretz.com/print-edition/business/start-up-animation-lab-launches-high-tech-filmmaking-in-israel-1.224848. Accesat la 25 noiembrie 2011.