Judo la Jocurile Olimpice de vară din 2012

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Judo la Jocurile Olimpice din 2012
Olympic pictogram Judo.png Olympic rings with white rims.svg
Loc: Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Londra
Prezențe la Olimpiadă: a 12-a ediție
Număr de probe: 14
Participanți:
Judo după olimpiadă
196419721976198019841988199219962000200420082012
Recapitulare

Probele sportive de judo la Jocurile Olimpice de vară din 2012 se vor desfășura în perioada 28 iulie - 3 august 2012 la Centrul ExCeL din Londra.

Calificarea[modificare | modificare sursă]

Calificarea se va baza pe lista mondială creată de Federația Internațională de Judo și care va fi lansată pe data de 1 mai 2012.

Calendarul competițional[modificare | modificare sursă]

Judo la JO de vară 2012
Iulie/August 28 29 30 31 1 2 3
Judo pictogram.svg 2 2 2 2 2 2 2
       Ziua finalei

Câștigători[modificare | modificare sursă]

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1 Rusia Rusia 2 0 0 2
2 Japonia Japonia 1 2 1 4
3 Brazilia Brazilia 1 0 1 2
4 Coreea de Nord Coreea de Nord 1 0 0 1
Georgia Georgia 1 0 0 1
6  România 0 2 0 2
7 Ungaria Ungaria 0 1 1 2
8 Cuba Cuba 0 1 0 1
9 Franţa Franța 0 0 3 3
10 Belgia Belgia 0 0 1 1
Coreea de Sud Coreea de Sud 0 0 1 1
Italia Italia 0 0 1 1
Mongolia Mongolia 0 0 1 1
Statele Unite ale Americii Statele Unite 0 0 1 1
Uzbekistan Uzbekistan 0 0 1 1
Total 4 4 8 16

Masculin[modificare | modificare sursă]

Categorie Aur Argint Bronz
60 kg Rusia Arsen Galstyan (RUS) Japonia Hiroaki Hiraoka (JPN) Brazilia Felipe Kitadai (BRA)
Uzbekistan Rishod Sobirov (UZB)
66 kg Georgia Lasha Shavdatuashvili (GEO) Ungaria Miklós Ungvári (HUN) Japonia Masashi Ebinuma (JPN)
Coreea de Sud Cho Jun-Ho (KOR)
73 kg Rusia Mansur Isaev (RUS) Japonia Riki Nakaya (JPN) Mongolia Nyam-Ochir Sainjargal (MGL)
Franța Ugo Legrand (FRA)
81 kg Coreea de Sud Kim Jae-Bum (KOR) Germania Ole Bischof (GER) Germania Ivan Nifontov (RUS)
Germania Antoine Valois-Fortier (CAN)
90 kg Coreea de Sud Song Dae-Nam (KOR) Cuba Asley Gonzalez (CUB) Grecia Ilias Iliadis (GRE)
Japonia Masashi Nishiyama (JPN)
100 kg Rusia Tagir Khaibulaev (RUS) Mongolia Tuvshinbayar Naidan (MGL) Germania Dimitri Peters (GER)
Olanda Henk Grol (NED)
peste 100 kg Franța Teddy Riner (FRA) Rusia Aleksandr Mikhailine (RUS) Brazilia Rafael Silva (BRA)
Germania Andreas Tölzer (GER)

Feminin[modificare | modificare sursă]

Categorie Aur Argint Bronz
48 kg Brazilia Sarah Menezes (BRA) România Alina Dumitru (ROU) Belgia Charline Van Snick (BEL)
Ungaria Éva Csernoviczki (HUN)
52 kg Coreea de Nord Kum Ae An (PRK) Cuba Yanet Bermoy (CUB) Italia Rosalba Forciniti (ITA)
Franța Priscilla Gneto (FRA)
57 kg Japonia Kaori Matsumoto (JPN) România Corina Căprioriu (ROU) Statele Unite Marti Malloy (USA)
Franța Automne Pavia (FRA)
63 kg Slovenia Urška Žolnir (SLO) Republica Populară Chineză Xu Lili (CHN) Japonia Yoshie Ueno (JPN)
Franța Gévrise Émane (FRA)
70 kg Franța Lucie Decosse (FRA) Germania Kerstin Thiele (GER) Columbia Yuri Alvear (COL)
Olanda Edith Bosch (NED)
78 kg Statele Unite Kayla Harrison (USA) Regatul Unit Gemma Gibbons (GBR) Franța Audrey Tcheuméo (FRA)
Brazilia Mayra Aguiar (BRA)
peste 78 kg Cuba Idalys Ortíz (CUB) Japonia Mika Sugimoto (JPN) Regatul Unit Karina Bryant (GBR)
Republica Populară Chineză Tong Wen (CHN)