Charles, Prinţ de Wales
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
| Prinţul Charles | ||
|---|---|---|
| Prinţ de Wales; Duce de Rothesay | ||
![]() |
||
| Nume complet | Charles Philip Arthur George | |
| Născut | 14 noiembrie 1948 | |
| Palatul Buckingham, Londra | ||
| Căsătorit cu | Lady Diana Spencer (c. 1981, div. 1996) Camilla Parker Bowles (c. 2005) |
|
| Urmaşi | Prinţul William de Wales Prinţul Henry de Wales |
|
| Casa Regală | Casa de Windsor | |
| Tată | Prinţul Filip, Duce de Edinburgh | |
| Mamă | Elisabeta a II-a | |
Prinţul Charles de Wales (Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, n. 14 noiembrie 1948, Londra) este actualul Prinţ de Wales şi moştenitor al tronului Regatului Unit. Charles este fiul reginei Elisabeta a II-a a Regatului Unit şi a soţului său Philip, Duce de Edinburgh. Este de asemenea Duce de Cornwall şi Duce de Rothesay, titlurile tradiţionale ale moştenitorului Angliei, respectiv Scoţiei.
Cuprins |
[modifică] Biografie
În anul 1970 obține diploma universitară – „Bachelor of Arts” pentu istorie. În anul 1969 i se acorda titlul de prinț de Wales și i se încredințează simbolurile demnității sale: sabia, sceptrul și inelul cu ametist, simbolizând căsătoria prințului cu țara.
Charles s-a căsătorit cu Diana Spencer la 29 iulie 1981. În urma acestei căsătorii s-au născut doi copii, prinţii William (n. 21 iunie 1982) şi Harry (n. 15 septembrie 1984). Charles şi Diana au divorţat la 28 august 1996.
După moartea soției sale, popularitatea prințului de Wales crește. Imaginea prințului este una nouă, devine mai natural și mai degajat, este preocupat de educația celor doi fii ai săi, înființează fundații de binefacere și sponsorizează peste două sute de organisme și asociații din cele mai diverse domenii.
Actualmente prinţul Charles este căsătorit cu Camilla Parker Bowles, amanta sa din perioada când era căsătorit cu prinţesa Diana. Deși biserica anglicana nu admite căsătoria între divorțați înainte de moartea fostului soț sau soții, de data aceasta regulile sunt ușor modificate, iar cei doi se căsătoresc în anul 2005. După oficializarea relaţiei cu Charles, Camilla a devenit ducesă de Cornwall şi va utiliza titlul de regină atunci când Charles va deveni rege.
Prinţul Charles manifestă un deosebit interes pentru România, de care se zice că este indrăgostit[1]. Prin fundaţia "Mihai Eminescu Trust" din Londra, Charles se implică în păstrarea patrimoniului cultural românesc[2][3]. Recent, Charles şi-a cumpărat o casă în România în satul Viscri[4]. Charles este foarte interesat şi de Ortodoxia românească, retrăgându-se anual la mănăstirile din România[5][6].
Prinţului Charles i s-ar fi propus[7][8] să devină Rege al României, ofertă declinată de prinţ.
[modifică] Arbore genealogic
[modifică] Legături externe
[modifică] Note
- ^ "Prince Charles makes surprise visit to Romanian monastery", Daily News
- ^ "Prinţul Charles finanţeaza un centru de reabilitare a monumentelor istorice în castelul de la Bonţida-Cluj", Adevarul, 16 septembrie 2002
- ^ "Prinţul Charles investeşte în Sighişoara", Evenimentul Zilei, 3 martie 2005
- ^ "Prinţul Charles a fost făcut KO la Viscri", Azi, 12 decembrie 2005
- ^ "Prinţul Charles a bătut pe jos drumul de 15 km de la Suceviţa la Putna", Adevarul, 12 mai 2003
- ^ "Prinţul Charles a înnoptat la Mănăstirea Horezu", Realitatea Românească, 11 mai 2005
- ^ "Acarul Păun european", de Tom Gallagher, România Liberă, 30 iunie, 2006
- ^ "Printul Charles si-a luat casa intre tigani", Libertatea, 24 septembrie 2006


