Aruncarea discului

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Campionul olimpic Robert Harting

Aruncarea discului este o probă de atletism.

Medalii obținute la jocurile olimpice[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 Robert Garrett (USA) Panayotis Paraskevopoulos (GRE) Sotirios Versis (GRE)
1900 Rudolf Bauer (HUN) František Janda-Suk (BOH) Richard Sheldon (USA)
1904 Martin Sheridan (USA) Ralph Rose (USA) Nikolaos Georgandas (GRE)
1906 Martin Sheridan (USA) Nikolaos Georgandas (GRE) Verner Järvinen (FIN)
1908 Martin Sheridan (USA) Merritt Giffin (USA) Marquis Horr (USA)
1912 Armas Taipale (FIN) Richard Byrd (USA) James Duncan (USA)
1920 Elmer Niklander (FIN) Armas Taipale (FIN) Gus Pope (USA)
1924 Clarence Houser (USA) Vilho Niittymaa (FIN) Thomas Lieb (USA)
1928 Clarence Houser (USA) Antero Kivi (FIN) James Corson (USA)
1932 John Anderson (USA) Henri LaBorde (USA) Paul Winter (FRA)
1936 Ken Carpenter (USA) Gordon Dunn (USA) Giorgio Oberweger (ITA)
1948 Adolfo Consolini (ITA) Giuseppe Tosi (ITA) Fortune Gordien (USA)
1952 Sim Iness (USA) Adolfo Consolini (ITA) Jim Dillion (USA)
1956 Al Oerter (USA) Fortune Gordien (USA) Des Koch (USA)
1960 Al Oerter (USA) Rink Babka (USA) Dick Cochran (USA)
1964 Al Oerter (USA) Ludvík Danek (TCH) Dave Weill (USA)
1968 Al Oerter (USA) Lothar Milde (GDR) Ludvík Danek (TCH)
1972 Ludvík Danek (TCH) Jay Silvester (USA) Ricky Bruch (SWE)
1976 Mac Wilkins (USA) Wolfgang Schmidt GDR) John Powell (USA)
1980 Wiktor Raschtschupkin (URS) Imrich Bugár (TCH) Luis Delís (CUB)
1984 Rolf Danneberg (FRG) Mac Wilkins (USA) John Powell (USA)
1988 Jürgen Schult (GDR) Romas Ubartas (URS) Rolf Danneberg (FRG)
1992 Romas Ubartas (LTU) Jürgen Schult (GER) Roberto Moya (CUB)
1996 Lars Riedel (GER) Wladimir Dubrowschtschik (BLR) Wassili Kaptjuch (BLR)
2000 Virgilijus Alekna (LTU) Lars Riedel (GER) Frantz Kruger (RSA)
2004 Virgilijus Alekna (LTU) Zoltan Kovago (HUN) Aleksander Tammert (EST)
2008 Gerd Kanter (EST) Piotr Malachowski (POL) Virgilijus Alekna (LTU)

Feminin[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1928 Halina Konopacka (POL) Lillian Copeland (USA) Ruth Svedberg (SWE)
1932 Lillian Copeland (USA) Ruth Osborn (USA) Jadwiga Wajs (POL)
1936 Gisela Mauermayer (GER) Jadwiga Wajs (POL) Paula Mollenhauer (GER)
1948 Micheline Ostermeyer (FRA) Edera Gentile (ITA) Jacqueline Mazéas (FRA)
1952 Nina Romaschkowa (URS) Jelisaweta Bagrianzewa (URS) Nina Dumbadse (URS)
1956 Olga Fikotová (TCH) Irina Begljakowa (URS) Nina Romaschkowa (URS)
1960 Nina Romaschkowa (URS) Tamara Press (URS) Lia Manoliu (ROM)
1964 Tamara Press (URS) Ingrid Lotz (EUA)/(GDR) Lia Manoliu (ROM)
1968 Lia Manoliu (ROM) Liesel Westermann (FRG) Jolán Kleiber (HUN)
1972 Faina Melnik (URS) Argentina Menis (ROM) Vasilka Stoeva (BUL)
1976 Evelin Schlaak (GDR) Maria Wergowa (BUL) Gabriele Hinzmann (GDR)
1980 Evelin Jahl (GDR) Maria Petkowa (BUL) Tatjana Lesowaja (URS)
1984 Ria Stalman (HOL) Leslie Deniz (USA) Florența Crăciunescu (ROM)
1988 Martina Hellmann (GDR) Diana Gansky (GDR) Swetanka Christowa (BUL)
1992 Maritza Martén (CUB) Zwetanka Christowa (BUL) Daniela Costian (ROM)
1996 Ilke Wyludda (GER) Natalja Sadowa (RUS) Elina Swerawa (BLR)
2000 Elina Swerawa (BLR) Anastasia Kelesidou (GRE) Iryna Jatschanka (BLR)
2004 Natalja Sadowa (RUS) Anastasia Kelesidou (GRE) Iryna Jatschanka (BLR)
2008 Stephanie Brown Trafton (USA) Yarelis Barrios (CUB) Olena Antonowa (UKR)

Medalii obținute la campionatele mondiale[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1983 Imrich Bugar (TCH) Luis Delis (CUB) Gejza Valent (TCH)
1987 Jürgen Schult (GDR) John Powell (USA) Luis Delis (CUB)
1991 Lars Riedel (GER) Erik de Bruin (NED) Attila Horvath (HUN)
1993 Lars Riedel (GER) Dmitri Schewtschenko (RUS) Jürgen Schult (GER)
1995 Lars Riedel (GER) Wladimir Dubrowschtschik (BLR) Wassili Kaptschuk (BLR)
1997 Lars Riedel (GER) Virgilijus Alekna (LTU) Jürgen Schult (GER)
1999 Anthony Washington (USA) Jürgen Schult (GER) Lars Riedel (GER)
2001 Lars Riedel (GER) Virgilijus Alekna (LTU) Michael Möllenbeck (GER)
2003 Virgilijus Alekna (LTU) Robert Fazekas (HUN) Wassili Kaptjuch (BLR)
2005 Virgilijus Alekna (LTU) Gerd Kanter (EST) Michael Möllenbeck (GER)
2007 Gerd Kanter (EST) Robert Harting (GER) Rutger Smith (NED)
2009 Robert Harting (GER) Piotr Malachowski (POL) Gerd Kanter (EST)

Feminin[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1983 Martina Opitz (GDR) Galina Muraschowa (URS) Maria Petkowa (BUL)
1987 Martina Hellmann (GDR) Diana Gansky (GDR) Zwetanka Christowa (BUL)
1991 Swetanka Christowa (BUL) Ilke Wyludda (GER) Laryssa Mychaltschenko (URS)
1993 Olga Tschernjawskaja (RUS) Daniela Costian (AUS) Min Chunfeng (CHN)
1995 Elina Swerawa (BLR) Ilke Wyludda (GER) Olga Tschernjawskaja (RUS)
1997 Beatrice Faumuina (NZL) Elina Swerawa (BLR) Natalja Sadowa (RUS)
1999 Franka Dietzsch (GER) Anastasia Kelesidou (GRE) Nicoleta Grasu (ROM)
2001 Elina Swerawa (BLR) Nicoleta Grasu (ROM) Anastasia Kelesidou (GRE)
2003 Iryna Jatschanka (BLR) Anastasia Kelesidou (GRE) Ekaterini Vongoli (GRE)
2005 Franka Dietzsch (GER) Natalja Sadowa (RUS) Vera Pospisilova-Cechlova (CZE)
2007 Franka Dietzsch (GER) Darja Pischtschalnikowa (RUS) Yarelis Barrios (CUB)
2009 Dani Samuels (AUS) Yarelis Barrios (CUB) Nicoleta Grasu (ROU)

Evoluția recordului mondial[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Distanță (m) Atlet Țară Dată Loc
47,58 James Duncan USA 27.05.1912 New York City
47,61 Thomas Lieb USA 14.09.1924 Chicago
47,89 Glenn Hartranft USA 02.05.1925 San Francisco
48,20 Bud Houser USA 02.04.1926 Palo Alto
49,90 Eric Krenz USA 09.03.1929 Palo Alto
51,03 Eric Krenz USA 17.05.1930 Palo Alto
51,73 Paul Jessup USA 23.08.1930 Pittsburgh
52,42 Harald Andersson SWE 25.08.1934 Oslo
53,10 Willy Schröder GER 28.04.1935 Magdeburg
53,26 Archibald Harris USA 20.06.1941 Palo Alto
53,34 Adolfo Consolini ITA 26.10.1941 Milano
54,23 Adolfo Consolini ITA 14.04.1946 Milano
54,93 Robert Fitch USA 08.06.1946 Minneapolis
55,33 Adolfo Consolini ITA 10.10.1948 Milano
56,46 Fortune Gordien USA 09.07.1949 Lisabona
56,97 Fortune Gordien USA 14.08.1949 Hämeenlinna
57,93 Sam Iness USA 20.06.1953 Lincoln
58,10 Fortune Gordien USA 11.07.1953 Pasadena
59,28 Fortune Gordien USA 22.08.1953 Pasadena
59,91 Edmund Piatkowski POL 14.06.1959 Varșovia
59,91 Richard Babka USA 12.08.1960 Walnut
60,56 Jay Silvester USA 11.08.1961 Frankfurt am Main
60,72 Jay Silvester USA 20.08.1961 Brüssel
61,10 Al Oerter USA 18.05.1962 Los Angeles
61,64 Wladimir Trusenjew URS 04.06.1962 Leningrad
62,45 Al Oerter USA 01.07.1962 Chicago
62,62 Al Oerter USA 27.04.1963 Walnut
62,94 Al Oerter USA 25.04.1964 Walnut
64,55 Ludvik Danek TCH 02.08.1964 Turnov
65,22 Ludvik Danek TCH 12.10.1965 Sokolov
66,54 Jay Silvester USA 25.05.1968 Modesto
68,40 Jay Silvester USA 18.09.1968 Reno
68,40 Ricky Bruch SWE 05.07.1972 Stockholm
68,48 John van Reenen RSA 14.03.1975 Stellenbosch
69,08 John Powell USA 03.05.1975 Long Beach
69,18 Mac Wilkins USA 24.04.1976 Walnut
69,80 Mac Wilkins USA 01.05.1976 San José
70,24 Mac Wilkins USA 01.05.1976 San José
70,86 Mac Wilkins USA 01.05.1976 San José
71,16 Wolfgang Schmidt GDR 09.08.1978 Berlin
71,86 Juri Dumtschew URS 29.05.1983 Moscova
74,08 Jürgen Schult GDR 06.06.1986 Neubrandenburg

Feminin[modificare | modificare sursă]

Distanță (m) Atletă Țară Dată Loc
27,39 * Yvonne Tembouret FRA 23.09.1923 Paris
27,70 * Lucie Petit FRA 14.07.1924 Paris
28,325 * Lucie Petit-Daigré FRA 21.07.1924 Brüssel
30,10 * Violette Gouraud-Morris FRA 04.08.1924 London
30,225 * Lucienne Velu FRA 19.09.1924 Paris
31,15 * Marie Vidláková TCH 11.10.1925 Praga
34,15 * Halina Konopacka POL 23.05.1926 Varșovia
38,34 * Milly Reuter GER 22.08.1926 Braunschweig
39,18 * Halina Konopacka POL 04.09.1927 Varșovia
39,62 * Halina Konopacka POL 31.07.1928 Amsterdam
40,345 * Jadwiga Wajs POL 15.05.1932 Pabianice
40,39 * Jadwiga Wajs POL 16.05.1932 Łódź
40,84 * Grete Heublein GER 19.06.1932 Hagen
42,43 * Jadwiga Wajs POL 19.06.1932 Łódź
43,08 * Jadwiga Wajs POL 15.07.1933 Królewska Huta
43,795 * Jadwiga Wajs POL 11.08.1934 London
44,34 * Gisela Mauermayer GER 02.06.1935 Ulm
44,76 * Gisela Mauermayer GER 04.06.1935 Nürnberg
45,53 * Gisela Mauermayer GER 23.06.1935 München
46,10 * Gisela Mauermayer GER 29.06.1935 Jena
47,12 * Gisela Mauermayer GER 25.08.1935 Dresda
48,31 Gisela Mauermayer GER 11.07.1936 Berlin
53,25 Nina Dumbadse URS 08.08.1948 Moscova
53,37 Nina Dumbadse URS 27.05.1951 Gori
53,61 Nina Romaaschkowa URS 09.08.1952 Odessa
57,04 Nina Dumbadse URS 18.10.1952 Tbilisi
57,15 Tamara Press URS 12.09.1960 Roma
57,43 Tamara Press URS 15.07.1961 Moscova
58,06 Tamara Press URS 01.09.1961 Sofia
58,98 Tamara Press URS 20.09.1961 London
59,29 Tamara Press URS 18.05.1963 Moscova
59,70 Tamara Press URS 11.08.1965 Moscova
61,26 Liesel Westermann FRG 05.11.1967 São Paulo
61,64 Christine Spielberg GDR 26.05.1968 Regis-Breitingen
62,54 Liesel Westermann FRG 24.07.1968 Werdohl
62,70 Liesel Westermann FRG 18.06.1969 Berlin
63,96 Liesel Westermann FRG 27.09.1969 Hamburg
64,22 Faina Melnik URS 12.08.1971 Helsinki
64,88 Faina Melnik URS 04.09.1971 München
65,42 Faina Melnik URS 31.05.1972 Moscova
65,48 Faina Melnik URS 24.06.1972 Augsburg
66,76 Faina Melnik URS 04.08.1972 Moscova
67,32 Argentina Menis ROM 23.09.1972 Constanța
67,44 Faina Melnik URS 25.05.1973 Riga
67,58 Faina Melnik URS 10.07.1973 Moscova
69,48 Faina Melnik URS 27.09.1973 Edinburgh
69,90 Faina Melnik URS 27.05.1974 Praga
70,20 Faina Melnik URS 20.08.1975 Zürich
70,50 Faina Melnik URS 24.04.1976 Soci
70,72 Evelin Jahl GDR 12.08.1978 Dresda
71,50 Evelin Jahl GDR 10.05.1980 Potsdam
71,80 Marija Wergowa-Petkowa BUL 13.07.1980 Sofia
73,26 Galina Sawinkowa URS 22.05.1983 Leselidse
73,36 Irina Meszynski GDR 17.08.1984 Praga
74,56 Zdenka Šilhavá TCH 26.08.1984 Nitra
76,80 Gabriele Reinsch GDR 09.07.1988 Neubrandenburg

Legături externe[modificare | modificare sursă]

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Aruncarea discului